Adana Özel Yurtlar

Yurt kavramı öğrenime yeni başlayacak olan veya öğrenimine devam eden öğrencilerin barınma, yemek ve ders çalışma ihtiyaçlarını karşılayan yer anlamına gelmektedir. Her yurt il bazında farklılık göstermektedir ve her yurdun kendine ait bir özelliği, kapasitesi ve öğrencilerin farklı yönden ihtiyaçlarını karşılayan kendine has özellikleri vardır.

Şunu belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Yurtta kalmak öğrencilerin ders çalışma yönünü olumlu yoksa olumsuz mu etkileyeceği konusunda hem öğrencilerin hem de ailelerin kafasında bazı sorular olabiliyor ve bu konuda yanlış kanılara sahip olabiliyor. Yurtta kalmak öğrencilerin hem bilgi alışverişi yapmalarına hem de sosyalleşmelerine hem de dersleri açısından belli bir disiplin ortamına girmelerine yardımcı olur. Bu yüzden ne öğrencinin ne de öğrencinin ailesinin bu konuda çelişki içinde olması gereksizdir.

Gelelim özel yurtların nasıl kurumlar olduğunun cevabına. Özel yurtlar adı üzerinde bazı özel özellikleriyle kendini belli ediyor. Odalarda kalan kişi sayısının az oluşu, etüt sınıflarının genişliği ve çalışma ortamı, yemeklerin güzelliği ve yatakhanelerin hijyeni açısından bazı özellikleriyle sivrilmektedir. Özellikle fazla öğrenci olan bir ortamda ben verimli olamam diyorsanız özel yurtlar tam size göre olabilir. Şu konuya açıklık getirmeliyiz. Devlet yurduyla özel yurt arasındaki tek fark sadece öğrenci kapasitesidir ve özel yurtların bazı açılardan maddiyatı daha uygun öğrencilere göre olabilmektedir. Adana ilinde var olan özel yurtlar gerçekten de öğrencileri özel kılmaktadır. Okul kazanıp Adanaya gelen veya özel yurt ortamında daha verimli olacağını düşünen öğrenciler için Adanaya bağlı özel yurtlar öğrenciler ve evlatlarının öğrenim hayatında çokça titizlenen veliler için bulunmaz bir fırsattır. Aşağıda Adana ilindeki özel yurtlar listelenmiştir:

* Adana Öğrenci Yurtları

* Adana Kız Öğrenci Yurtları

* Adana Erkek Öğrenci Yurtları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :