Adıyaman Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Adıyaman Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Adıyaman Erkek Yurtları, Adıyaman Erkek Öğrenci Yurtları, Adıyaman Erkek Yurdu

Adıyaman İli; Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kahramanmaraş ve Gaziantep ile komşudur. Kommagane Krallığına ait kalıntıların olduğu bu ilden aynı zamanda Atatürk Barajı’nın bir kısmı da geçmektedir. Sınırlarında bulundurduğu ve şehrin ismini alan üniversite nedeni ile birçok erkek yurduna da sahiptir.

Adıyaman’da erkek öğrenci yurtlarında öğrencilere oldukça fazla imkan sunulmaktadır. Her öğrenci odasında internet bulunan yurtlar olduğu gibi reviri olan, çamaşırhanesi, TV odası, kantini olan yurtlar da vardır. Bazı yurtlar gerek havaalanına, gerekse özel hastanelere de oldukça yakındır. Kampüse yürüyerek bile gidebileceğiniz yurtlar bulunuyor. Birçok alışveriş merkezinde de yine yürüme mesafesinde ulaşmanız mümkün. Üstelik ücretsiz İngilizce kursları veren yurtlar dahi bulabilirsiniz. Evinizin rahatlığında bir de kendinizi geliştirmek için sunulan imkanlar, öğrencilik hayatınıza renk katacaktır. Çiğ köfte ve Adıyaman’a özgü tuzda tavuk partileri ile etkinlikler düzenleyen yurtlar da mevcut. Spor alanında da öğrenciler unutulmamış elbette. Playstation, air hokey, satranç, langırt ve masa tenisi ile tek düze bir hayattan ziyade sporun da hayatınızda olması için her şey düşünülmüştür.

Adıyaman’da; Adıyaman Merkez, Besni, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik, Tut, Çelikhan olmak üzere toplamda dokuz ilçesi bulunmaktadır. 2012 yılında yapılan nüfus sayısı ölçümüne göre 595.261 kişilik nüfusa sahip Adıyaman’da en fazla nüfusa sahip ilçe olarak Kahta dikkat çekmektedir. Kahta’nın nüfusu 117.378’dir. Besni, 79.443 kişilik nüfusuyla 2. Sırada yer almaktadır.

Adıyaman deyince kuşkusuz akla çiğ köfte gelmektedir. Adıyaman’ a gelip de çiğ köfte yemeden dönmek elbette olmaz. Adını Kommagene Krallığı’ndan alan kommagene çiğ köftenin yeri de ayrıdır. Etsiz çiğ köfte anlamına gelen bu eşsiz lezzetin doğuşu ile ilgili birçok hikaye anlatılmaktadır. Bir rivayete göre Nemrut isimli acımasız bir kral, Hz. İbrahim peygamberin odunla yakılarak öldürülmesini emretmiştir. Kommagenede olan tüm odunlar bu amaçla halktan toplanır ve saklanır. Halka ateş yaktırmazlar ve ateş yapılmasını da yasaklarlar. Bir gün bir avcı ceylan vurur ve hanımına getirerek pişirmesini söyler. Tabi odun olmayınca kadın, ceylanı pişiremez ve kocasına yemek yapabilmek için ceylanın bir parçasını çiğ olarak tuzlar. Taşla da ezer. Böylelikle çiğ köfte denilen bu tat, günümüze kadar gelir. Mutlaka memleketinizde çiğ köfte yemişsinizdir, ancak çiğ köftenin anavatanında da yemenizi öneririz.

Adıyaman’ın tarihi güzellikleri de ayrı bir önem taşımaktadır. Kültürel zenginliği, eski dönemlere ait yapıları ile her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır bu güzel şehir. Gümüşkaya mağaraları da bunlardan bir tanesidir. Adıyaman İlinin kırk kilometre ötesinde bulunan bu mağara, birden fazla tünelleriyle ve bağlantılarıyla şehre ayrı bir hava katmaktadır. Merkezde bulunan Zeynel Abidin Türbesi de görülmeye değer ayrı bir güzelliktir. Zeynel Abidin, Hz. Ali’nin torunudur. Ancak bu türbenin kim tarafından ve ne zaman yapıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Adıyaman’a geldiyseniz, bu güzel şehirde okumanın keyfini çıkarabilirsiniz.