Afyon Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Afyon Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Afyon Kız Yurtları, Afyon Yurtları, Afyon Kız Öğrenci Yurtları

Afyon, Ege bölgesinde yer alan bir ilimizdir. 14,23 kilometrelik bir alana sahiptir. 1974 yılında kurulan şehre ait tek bir üniversite vardır. Afyon Kocatepe Üniversitesi, ilk önce Anadolu Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur ve 1992 yılında yeni ismini – Afyon Kocatepe Üniversitesi- almıştır. Üniversitenin olması elbette ihtiyaç halini alan kız öğrenci yurtlarının oluşmasına neden olmuştur.

Üniversiteye yakın ve ulaşımı kolay birçok kız yurdu bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak ütü, çamaşır ve oda temizliği sağlayan yurtlar olduğu gibi internet hizmetini de sınırsız ve yine her hangi bir ek ücret ödemeden alabileceğiniz yurtlar vardır. Tek kişilik odaları olan, iki, üç, dört hatta kalabalık ortamları seven kız öğrenciler için beş kişilik bile odaları olan yurtlar mevcuttur. Ranza sistemi olan odalar olduğu gibi, tek kişilik yataklara sahip yurtları da tercih edebilirsiniz. Genelde TV odaları yurtlarda hep ortak bir dinlenme alanındadır. Bu ilde, dilerseniz odanızda da TV hizmeti alabilirsiniz. Afyon’un soğuk geçen kış mevsimine göre de önlem alan yurtlar var. Gerekli izolasyon ile yazın serin bir odada öğrenciliğin keyfini yaşayabilir kışın ise sıcacık odanızda keyif yapabilirsiniz. 24 saat kesintisiz sıcak su, güvenlik, spor salonları, kalabalık olmayan öğrenci yurtları ile kendinizi evinizde hissetmeniz için her şey düşünülmüştür.

Afyon Kocatepe Üniversitesi şehrin merkezindedir. Ahmet Necdet Sezer, Ali Çetinkaya ve Ahmet Karahisari olmak üzere toplamda üç adet kampüsü bulunmaktadır. Afyon Kocatepe Üniversitesi; Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Diş hekimliği Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi olmak üzere 12 adet fakülteyi bünyesinde barındırır. Ayrıca üniversitede 3 adet enstitüye, 6 adet yüksekokula ve 14 adet de yüksekokula sahiptir.

Afyon’da üniversitenin dışında gezilebilecek birçok yer vardır. Buzluk Mağarası oldukça görkemli havasıyla dikkatleri çekmektedir. Mağaranın girişi oldukça dardır ve tek bir kişinin geçebileceği kadar bir alana sahiptir. Mağaranın içi oldukça soğuktur ve ilerledikçe yerlerin buzlarla kaplı olduğu görülmektedir. Oldukça güzel olan bu mağaranın ziyaretini özellikle yaz aylarının sıcak günlerinde tercih edebilirsiniz. Eğerli Kaya Kilisesi de yıl içinde birçok turistin akın ettiği bir başka güzellik. Bu kilise, hem ulaşımının kolay olması nedeni ile hem de eşsiz güzelliğiyle turistik bir önem taşımaktadır. Bu kilise, Eyerli dağı eteklerinde yer almaktadır. Kilisenin içi birbirinden güzel işlemeleriyle görülmeye değerdir ve eğer sizin de yolunuz Afyon'a düşmüşse burayı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Afyon Kocatepe Üniversitesi, hem eğitiminin başarısı ile hem de bulunduğu ilde gezilecek ve görülmeye değer tarihi dokusuyla ülkemizin sayılı eğitim kurumlarındandır. Öğrenci olarak geldiğiniz Afyon’da sıkılmadan harika bir öğrencilik yaşamı geçireceğinize eminiz.