Ağrı Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Ağrı Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Ağrı Erkek Yurtları, Ağrı Erkek Öğrenci Yurtları, Ağrı Özel Yurtlar

Ağrı İli, güneşin doğduğu yer olarak bilinir. Bu nedenle ülkemizin güzel şehirlerinden biridir. Türkiye sınırları içinde Iğdır, Kars, Erzurum, Muş, Bitlis ve Van ile komşudur. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlı olan bu şehirde üniversitenin oluşu yurt ihtiyacını doğurmuş ve şehirde yeni bir kazanç kapısı açmıştır.

Ağrı’da öğrencilik hava koşulları nedeniyle oldukça zordur. Ancak yurtlarda bu konuda gerekli önlemler alınmıştır. Isı ve ses yalıtımlı odalarıyla yazın serin, kışın ise sıcak bir oda sizi beklemektedir. Üstelik 24 saat ısınma ile sıcacık evinizi aratmayacak odalarda rahatlığı yaşamanız mümkün. Yurtlarda odalar genellikle bazalıdır ve eşyalarını koyabilmeniz için size oldukça fazla alan ayrılmıştır. Sıcak su kesintisiz olarak sizlere verilmektedir ve duş almak için belli bir saati ya da günü beklemeniz gerekmemektedir. Odalarda buzdolabı ve TV hizmeti de verilmektedir. Zengin kahvaltı seçenekleriyle güne zinde başlamanız için her şey düşünülmüştür. Ayrıca sınırsız internet hizmeti de sizlere veriliyor. Bazı yurtlar öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek banka, sinema gibi alanlara da ulaşılması kolay olsun diye merkezi alanlarda yer almaktadır. Yurdun içinde hayatla bağlantınız devam ederken bir yandan da ihtiyacınız olan her şeye kısa sürede ulaşabilmeniz için gerekli imkanlar sağlanmıştır.

Ağrı Merkez, Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak olmak üzere sekiz adet ilçeye sahiptir bu güzel il. 2012 yılı verilerine göre Ağrı’nın nüfusu 552.404 ‘ü bulmuştur. 128.213 kişilik nüfusuyla en kalabalık ilçesi Patnos’tur.

Patnos’da görülmeye değer endamıyla Süphan Dağı, her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Hatta bu güzel Süphan Dağı ile ilgili ilginç bir efsane anlatılmaktadır. İranlıların inanışına göre bu dağa üç defa tırmanınca hacca gitmiş gibi sevap verildiği söylenmektedir. Bu inanışa kuşkusuz dağa tırmanmanın zor olması neden olmuştur. Ağrı’da yer alan İshak Paşa Sarayı’ndan bahsetmeden edemeyeceğim 1784 yılında yapılan bu saray, aslında bir külliyedir. Bu sarayın içinde türbe, camii, aşevi, harem ve birçok tarihe ışık tutan alan bulunmaktadır. Ağrı aklınıza gelmeyecek ayrı bir güzelliğe de sahiptir. Dünyanın en büyük ikinci meteoru Ağrı sınırları içerisinde bulunur ve görülecek harika bir güzelliktir. Bu meteor çukuru, 1913 yılında düşen bir göktaşı nedeni ile oluştuğu söylenmektedir. Bu kadar soğuk bir ilde Buz mağarası var desek, elbette şaşırmazsınız. Neredeyse insan boyutunda olan buzdan oluşmuş dikitler olan mağara, Küçük Ağrı Dağı’nın güneyinde bulunmaktadır. Tahmin edeceğiniz üzere, kışın mağara içi sıcaktır. Yazın ise oldukça serindir ve mağara içinde her mevsim rüzgarlıdır. Ağrı’da birden fazla kale ve kaplıcalara da rastlayacaksınız. Tercihinize göre ziyaretlerinizi yapabilirsiniz.

Bu soğuk görünen ancak güneşin doğuşuna ışık tutan güzel şehirde, öğrenciliğiniz sıcak yurdunuzda geçerken şehrin size sunduğu güzelliklerle de günlerinize renk katacaksınız.