Ağrı Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Ağrı Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Ağrı Kız Yurtları, Ağrı Yurtları, Ağrı Kız Öğrenci Yurtları

Ağrı İli, Doğu Anadolu bölgesinde bulunur. Eski ismi Karaköse olan bu ilin yüzölçümü 14.927 kilometre karedir. Kışları oldukça sert geçer ve 1940 yılında en düşük sıcaklık olan -43,2 dereceyi bile görmüştür. Yazın ise oldukça sıcaktır. Neredeyse kırk dereceye yakın sıcaklıklar görülmektedir. Buraya öğrenci olarak geldiyseniz mutlaka kışın daha sıkı giyinmenizi ve yazın ise hafif giysiler giymenizi öneririz.

Gerek hava koşulları gerekse bulunduğu bölge nedeni ile burada yurtlar şehre uygun hale getirilmeye çalışılmıştır. 24 saat sıcak su, sınırsız internet, hava koşullarına göre izole edilmiş binalarıyla kız yurtları şehre ayrı bir hava katmaktadır. Bazı yurtlarda sabah kahvaltısı ile birlikte akşam yemeği de verilmektedir. Tek kişilik odaları olan yurtlar olduğu gibi iki, üç, dört, beş hatta altı kişilik odaları da olan yurtlar hizmetinize açıktır. Ağrı’da bütçeniz ve tercihinize göre bir yurt bulmak oldukça kolaydır. Yurtların bir kısmı yüz kişilik kapasiteye sahiptir. Bazıları ise iki yüz kişiye yakın kapasiteleriyle hizmet vermektedir. Tabi ki kişi sayısı arttıkça çalışma salonları da daha gruba yönelik düzenlenmiştir. Yurtların çoğu merkezde bulunmaktadır. Ağrı’ya öğrenci olarak geldiyseniz evinizin rahatlığını yaşayabileceğiniz bir yurt mutlaka bulabilirsiniz.

Ağrı’da tek bir üniversite bulunmaktadır. 2007 yılı öncesi Atatürk Üniversitesi bünyesinde bulunan Ağrı Eğitim Fakültesi, 2007 yılından sonra Ahmet Necdet Sezer onayı ile Atatürk Üniversitesi’nden ayrılmış ve yeni ismini almıştır. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu üniversitenin logosu ilginç anlamlar ifade etmektedir. Mavi ve kırmızı renklere sahip logoda; Büyük ve Küçük Ağrı dağları, Nuh’un gemisi, Ağrı isminin baş harfi olan A harfi gibi anlamlara yer verilmiştir. Üniversitede; Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen- Edebiyat Fakültesi, Patnos Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eczacılık Fakültesi olmak üzere altı adet fakülte bulunmaktadır. Sekiz adet yüksekokula sahip üniversitede aynı zamanda Sosyal Bilimler ve Fen Bilimler Enstitüsü’nden oluşan akademik birimleri de vardır.

Ağrı deyince herkesin aklına elbette Ağrı Dağı gelmektedir. Siz değerli öğrencilerin yolu Ağrı’ya düştüyse mutlaka burayı görmeniz gerekmektedir. Ağrı Dağı ile ilgili birçok efsane bulunmaktadır. Bunlardan biri de Nuh’un gemisinin bu dağın tepesine indiği yönündedir. Hatta günümüzde bu gemiye özel bir siluet olduğuna inanılan doğal bir anıt bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu özel alanın korunması gerektiği yönünde önlemler almıştır. Bu bölge, 1987 yılında doğal sit alanı ve açık hava müzesi olarak korumaya alınmıştır. Hatta bu anıtın çevresinde, bu gemi kalıntılarının görülebileceği bir kafeterya yapılmıştır ve her yıl binlerce turist buraya gelerek efsaneye şahitlik etmektedir.

Öğrenciliğiniz bu efsanevi şehirde harika geçeceğine emin olabilirsiniz.