Aksaray Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Aksaray Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Aksaray Erkek Yurtları, Aksaray Erkek Öğrenci Yurtları, Aksaray Özel Yurtlar

Aksaray İli; Nevşehir, Niğde, Ankara Konya ve Kırşehir ile komşudur. Bu ilde kar az yağmaktadır. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları oldukça serin ve yağışlıdır. Piri Mehmet Paşa, Somuncu Baba, Zembilli Ali Efendi, İsmail Maşuki gibi büyüklerimiz Aksaraylı ‘ dır. Güzel şehrin her yıl gelen binlerce üniversiteli tarafından tercih edilmesi bir tesadüf değildir.

Bu güzel şehrin yurtları da öğrenciler için ayrı bir titizlikle düzenlenmiştir. Şehri görebilecek ve keyfini çıkarabileceğiniz terasta bulunan cafeleri ile aydınlık ve geniş odaları öğrencilere huzurlu bir ortam sağlamaktadır. Üniversiteye ulaşımın yurtlardan ücretsiz olarak yapıldığı, 24 saat sıcak su ve sınırsız internet hizmetiyle sizleri evinizde hissettirmek için her şey düşünülmüştür. Bazı yurtlarda girişler parmak izi okuma yönetimiyle yapılmış ve ekstra güvenlik hizmetleri sunulmuştur. Hatta kamera kayıt sistemi de düşünülmüştür. Odalarda kişisel dolaplar, çalışma masaları ve TV bulunmaktadır. Her hangi bir acil durumda sizlerin sağlığıyla ilgili ilk yardım önlemlerinin alınabilmesi için revir bulunan yurtlar da vardır. Çamaşır odaları, ütü odaları gibi hizmetler de siz öğrencilere sunulmaktadır.

Bu il; Aksaray Merkez, Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sarıyahşi olmak üzere yedi adet ilçeye sahiptir. 2013 verileri göz önünde bulundurulduğunda Aksaray İlinin 379.915 kişilik bir nüfusa sahip olduğu görülmektedir. En fazla nüfusu ile dikkat çeken ilçesi ise 36.478 ile Ortaköy ilçesidir. Ortaköy’den sonra sırasıyla en kalabalık ilçesi; Eskil, Gülağaç, Güzelyurt ve Ağaçören’dir. En düşük nüfusa sahip ilçesi ise 5.827 kişilik nüfusuyla Sarıyahşi ilçesidir. Bu ilde kadın nüfusu, erkek nüfusuna göre daha fazladır.

Aksaray’da birbirinden güzel gezilecek ve görülecek yerler vardır. Bunlardan bir tanesi Antik Nora Şehridir. Bu antik şehir, Aksaray’ın merkez ilçesinde yer almaktadır ve Hasan Dağı eteklerinde bulunmaktadır ve Bizans - Roma dönemlerine ait kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Bir diğer gezilmesi gereken yer olarak önerimiz Yılanlı Kilisedir. Bu kilisede, İsa’nın çarmıha gerilmesi ve Meryem’in gömülmesi gibi tasvirler yer almaktadır. Kilisenin dokuzuncu ve on birinci yüzyıllar arasında yapıldığı söylenmektedir. Bu kilisenin batı duvarında dört kadınla ilgili resimler dikkat çekmektedir. İnanışa göre, bu kadınlardan biri yalan söylediği için, diğeri çocuğunu emzirmediği için, bir diğeri de söz dinlemediği için yılanlar tarafından öldürülmüştür. Dördüncü kadınla ilgili ise resim zarar gördüğü için bir bilgi bulunmamaktadır. Bu resimler, fresko - yaş duvar sıvası üzerine madeni boyalarla - denilen yöntemle yapılmıştır. Bir yandan tarihe tanıklık ederken, öte yandan bizlere verilen öğütleri hissedebilirsiniz. Yılanlı kilise dışında gezilecek birçok kilise daha vardır. Bunlardan bazıları; Direkli Kilise, Ala Kilisesi, Karagedik Kilisesi ve Sümbüllü Kilisesi’dir.

Aksaray, tarihi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz tabiri caizse tarih kokan bir şehirdir. Öğrenciliğiniz burada tarihle iç içe geçecek ve burada okuduğunuz için kendinizi şanlı hissedeceksiniz.