Aksaray Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Aksaray Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Aksaray Kız Yurtları, Aksaray Yurtları, Aksaray Kız Öğrenci Yurtları

Aksaray İli, İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır ve yüzölçümü 7.626 kilometre karedir. Bu il, Kılıç Arslan’ın tahtının olduğu ildir. Tarihte buraya bu nedenle saray yapılmıştır. Sarayın girişinde, solunda ve sağında olmak üzere aslan heykelleri bulunmaktadır. Saraya zarar vermek isteyen kişilerin bu aslanlar tarafından öldürüldüğü rivayet edilir. Sarayın uzaktan beyaz görünmesi de bu ile Aksaray isminin verilmesine neden olmuştur.

Bu güzel şehirde okumak başlı başına bir ayrıcalıktır. Burada yurtların bir kısmı ring servislerle üniversiteye ulaşımı sağlamaktadır. Bu nedenle ayrıca bir ücret ödemeden üniversiteye gidiş – geliş yapılabilmektedir. Açık büfe kahvaltı, sınırsız internet, oda temizliği gibi birçok hizmet yurtlar tarafından verilmektedir. Spor salonları olan yurtlar bile bulunmaktadır. Odalara ait banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Bu sayede dilediğiniz an spor yaparken, 24 saat sıcak su sayesinde odanızda rahatça duşunuzu alabilirsiniz. Ayrıca bazı yurtlar standartları aşarak bünyesinde kuaför bile bulundurmaktadır. Çamaşır makinası, kurutma makinası ve ütü hizmetleri ile evinizin rahatlığı sizleri beklemektedir. Bazı yurtlar ranza sistemi ile hizmet vermektedir. Bazılarında ise tek kişilik karyola tipi yataklarda rahat uykunun tadını çıkarabilirsiniz. Yurtların bazılarında ise şehrin güzelliği karşısında biraz nefes almanız için teras katlarda cafeler bulunmaktadır. Siz sıcak çayınızı içerken şehir de size eşlik etmektedir.

İsmini bulunduğu ilden alan Aksaray Üniversitesi; 2006 yılı öncesi Niğde Üniversitesi’ne bağlıydı. Ancak daha sonra kendi ismini alarak bağımsız bir üniversite olmuştur. Aksaray Üniversitesi; Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Fen – Edebiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Veteriner Fakültesi , Mimarlık ve Tasarım Fakültesi olmak üzere toplamda 8 fakülteye sahiptir. 2 adet enstitü, 5 adet yüksekokul, 4 adet de meslek yüksekokula sahip üniversitede 485 öğretim elemanı eğitim vermektedir.

Aksaray, her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır. Birçok kiliseye ve kaplıcalara bu ilde ulaşabilirsiniz. Güvercinkayası da Aksaray ilinde bulunan bir diğer görülmesi gereken yerdir. Bir kaya kütlesinin üzerinde bulunur ve yapılan incelemelerde burada birçok hayvan iskeletine rastlandığı görülmüştür. Ayrıca Güvercinkayası, en eski yerleşim bölgelerinden biri olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır. Ala Kilisesi, Aksaray’da görülmeye değer bir diğer turistik yerdir. Kayaların oyulması ile yapılan bu kilisede küçük pencereler de bulunmaktadır. İlin merkezinde bulunan ve eğriliği nedeni ile adını Eğri Minare olarak alan bu eşsiz güzellik de sizlerin ziyaretini beklemektedir. Minare, kırmızı tuğlalardan yapılmış ve tarihi 1221 ile 1236 yılları arasına dayanır. Bir diğer adı da bu nedenle Kızıl Minare olarak geçer.

Aksaray, sınırları içinde bulundurduğu eşsiz tarihi yapıtları ile siz öğrencilere harika bir zaman geçirmesine olanak sağlamaktadır. Buraya geldiğiniz andan itibaren hiç sıkılmayacak, yurdunuzda size sunulan imkanların rahatlığında yaşarken şehirle birlikte geçmişi de ziyaret etmiş olacaksınız.