Amasya Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Amasya Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Amasya Erkek Yurtları, Amasya Erkek Öğrenci Yurtları, Amasya Özel Yurtlar

Amasya İli; Samsun, Tokat, Çorum ve Yozgat ile komşudur. Amasya’da yazlar çok kurak geçmez. Karadeniz iklimi kadar da yağış almamaktadır. Tepelerde kar olsa bile Yeşilırmak ve vadi bulunması nedeni ile şehir merkezinde çok kar yağmamakta ve çok etkili olmamaktadır.

Amasya’da birden çok erkek yurdu bulunmaktadır. Birçok öğrenci tarafından ilk sıralarda tercih edilen Amasya’da tercihinize göre bir yurt bulmanız oldukça kolaydır. Çoğu yurtlar, yüz kişiyi aşmayan kapasiteleriyle hizmet vermektedir. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği hatta akşam yemeği de yurtlar tarafından karşılanmaktadır. Oldukça geniş olan çalışma odaları sayesinde ders çalışırken aynı zamanda rahatlığın tadına varacaksınız. Çamaşırlarınızın yıkandığı, ütülendiği evinizi aratmayan konfor yurtlar tarafından sizlere sunulmaktadır. İnternet cafesi ve kütüphanesi ile de ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşmanız mümkündür. Üniversiteye ulaşım, yurtların merkezde olması nedeni ile oldukça kolaydır. Gerek bütçenize gerekse tercihlerinize göre bir yurt bulabileceğiniz en güzel şehirde olduğunuzu söylemek isterim.

Amasya’da; Amasya Merkez, Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova olmak üzere yedi adet ilçeye sahip bir şehirdir. 2012 yılı verilerine göre 322.283 kişilik bir nüfusa sahiptir. 70.138 nüfusa ait Merzifon, en kalabalık ilçelerin başında gelir. Bunu sırasıyla; Suluova, Taşova, Gümüşhacıköy ve Göynücek takip etmektedir. En az nüfusa sahip ilçesi 4.376 ile Hamamözü ilçesidir.

Amasya denilince akla ilk önce kuşkusuz Amasya Elması gelmektedir. Amasya elması birçok türküde de sıkça kullanılmıştır. Amasya elmasının en önemli özelliği bir yıl meyve verirken diğer yıl meyve vermemesidir. Ayrıca elmanın bir yüzü sarımsı renkteyken diğer yüzü de kırmızıdır ve oldukça lezzetlidir. Memleketinize dönerken mutlaka yanınızda Amasya elması götürmenizi öneririz.

Elma’nın şehri Amasya, aynı zamanda birbirinden güzel gezilecek yerleriyle de önem taşımaktadır. Aynalı Mağarası harika güzelliği ile dikkatleri çekmektedir. Bu mağaranın ilginç bir efsanesi de vardır. Güzelcekız efsanesi şöyle anlatılır; kralın Güzelcekız isimli güzeller güzeli bir kızı varmış. Kız o kadar güzelmiş ki nazar değmesin diye yüzünü hep gizler ve peçe takarmış. Lakin günler geçmiş, aylar geçmiş. Kral artık kızının evlenme yaşı geldiğine karar vermiş ve kızı ile evlenmek isteyen gençlere haber salmış. Kralın tek bir şartı varmış. Kızının peçesini açabilen gence kızını verecekmiş. Birçok genç bu güzeller güzeli kızla evlenmek için sıraya girmiş. Ancak nedendir bilinmez kimse peçeyi açmaya cesaret edememiş. Ta ki bir çoban gelip peçeyi açana kadar. Çoban peçeyi açtıktan sonra ani bir ışık süzmesi etrafı sarmış. Herkes kaçışmaya başlamış. Sonra bir bakmışlar ki çoban ile güzel kızın yerinde sadece kömür şeklinde cansız bedenleri var. Bu cansız bedenler, mağarada yer alan odalara ayrı ayrı gömülmüştür. Neden böyle olduğu tabi ki bilinmeyen sırlar arasında yerini almıştır.

Siz de bu güzel şehre geldiyseniz bu yerleri mutlaka görmeli ve Amasya Elması’nın tadına bakmalısınız. Öğrenciliğinizin bu şehirde efsaneler içinde geçeceğine emin olabilirsiniz.