Amasya Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Amasya Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Amasya Kız Yurtları, Amasya Yurtları, Amasya Kız Öğrenci Yurtları

Amasya İli, Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Yüzölçümü 5.702 kilometre karedir. Amasya, çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Eski kalıntılarda bu şehrin isminin okunuşu sırasıyla Amesseia - Amacia – Amaccia olduğu görülmektedir. Şehrin ismi daha sonra ise Amasya olarak günümüze kadar gelmiştir.

Amasya’da öğrenci olarak bulunuyorsanız size özel birbirinden çeşitli imkanlar sunan yurtlar bulabilirsiniz. Bir kişilik odalardan dört kişilik odalara kadar seçenekler sunan yurtlarda evinizin ortamını aratmayacak daha birçok hizmet sunulmaktadır. Odalarda çalışma masaları ve giysi dolapları vardır ayrıca ücretsiz internet erişimi de sağlanmaktadır. Kendinize ait bir bilgisayarınız bulunmuyorsa dert etmeyin. Yurtlarda bulunan bilgisayar odaları sayesinde kolayca internet ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca üniversiteye ulaşım da oldukça kolaydır. Amasya’da yurtlar genelde şehrin merkezinde bulunmaktadır. Bazı yurtlarda ulaşım için firmalarla anlaşmalar bile yapılmıştır. Böylece üniversiteye gidişiniz de ücretsiz olarak size bir hizmet olarak sunulmaktadır. 24 saat sıcak suyun bulunduğu yurtlarda temizlik ve hijyene de oldukça önem verilmektedir. Yurda ait yastık ve yorgan kılıfları periyodik olarak temizlenmekte ve yatağınızda serili olarak sizlere temiz bir ortam sağlanmaktadır.

Amasya’da bulunan tek bir üniversite bulunmaktadır. Amasya Üniversitesi birçok eğitim birimini bünyesinde bulundurur. Amasya Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi, Fen – Edebiyat Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi bulunmaktadır. Üniversite, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere iki adet enstitüye sahiptir. Sağlık Yüksekokulu, Teknik Birimler Meslek Yüksekokulu, Gümüşhacıköy Meslek Yüksekokulu, Taşova Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Merzifon Meslek Yüksekokulu, Suluova Meslek Yüksekokulu ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da üniversitenin diğer eğitim birimleridir.

Amasya o kadar güzel bir şehirdir ki bir gün kuşbakışı bir resminin çekilmesi Minyatür Amasya Müzesi’nin doğuşuna neden olmuştur. Müze 2010 yılında hizmete açılmıştır. Kente dair ne varsa bu müzede görmeniz mümkündür. Amasya’da bulunan Yedikır Barajının çevresinde Yedi Kuğular Kuş Cenneti bulunmaktadır. Burası turistik olarak çok önemlidir ve yıl içinde birçok turistin uğrak yeridir. Geniş bir alana sahip bu kuş cenneti, 1989 yılında sit alanı olarak korumaya alınmıştır. Görülmeye değer bir diğer yer ise Çağlayan Köprüsü’dür. Bu köprü, şehrin merkezine sadece altı kilometre uzaklıktadır. Yeşilırmak üzerinde bulunan bu köprü, manzarasıyla harika bir görselliğe imza atmıştır. Ziya Paşa Bulvarında bulunan Saraçhane Camii’si de şehirde gezilecek yerler arasındadır. Eski dönemlerde caminin çevresinde saraçhaneler bulunması nedeni ile bu ismi almıştır. Zaman içinde birçok defa onarımdan geçen bu camiinin duvarları kalemle işlenmiştir. Bu özelliği camiinin görülmeye değer en önemli özelliğidir.

Amasya tarihi içinde bulunduran ve görülmeye değer birçok ilginç yapısıyla dikkat çeken bir şehirdir. Okumak için geldiğiniz bu güzel şehir, eşsiz deneyimleri yaşamanız için siz değerli öğrencileri beklemektedir.