Ankara Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Ankara Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Ankara Erkek Yurtları, Ankara Erkek Öğrenci Yurtları, Ankara Özel Yurtlar

Başkentimiz Ankara İli; Bolu, Çankırı, Eskişehir, Konya, Aksaray, Kırşehir ve Kırıkkale ile komşudur. Dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kenti olma ünvanını koruyan Ankara’da, Karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışları soğuk ve karlı geçiren Ankara, yazlarını ise sıcak ve kurak bir hava ile geçirir.

Ankara’da öğrencilik bir başka güzeldir. Memur şehri olarak da bilinen bu güzel şehirde birçok erkek yurdu bulunmaktadır. Öğrenciler yurt seçimlerinde oldukça zorlanmaktadır. Yurt odalarının çoğunda buzdolabı, TV, sınırsız internet, dış aramalara açık telefon, banyo ve kişiye özel tuvaletler bulunmaktadır. Bazı yurtlar, gerçek bir hotel konforunu ayağınıza kadar getirir. Öyle ki yemek yerken bile belli bir kalori listesine göre diyetisyen kontrolünde yemekleriniz hazırlanır ve Gıda Mühendisleri tarafından kontrol edilir. Otoparkı olan yurtlar bile vardır. Arabası olan öğrenciler bile bu noktada düşünülmüştür. Ulaşımın oldukça kolay olduğu yurtlar vardır ki kampüsünüze varmak sadece dakikalarınız alır. Temizlik, güvenlik, çamaşır ve ütü hizmetleri, 24 saat sıcak su, kişisel dolaplar, çalışma masaları, hobi odaları yurtların sizlere sağladığı diğer hizmetleridir. Bazı yurtlarda yataklarınız bile düzenlenmektedir. Ankara’da öğrenci olmanın ayrıcalığını her ortamda yaşayacaksınız.

Ankara’da; Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk ve Şereflikoçhisar olmak üzere toplam yirmi beş adet ilçe bulunmaktadır. 2013 verilerine göre Ankara’nın nüfusu tam olarak 3.203,362 ‘dir. En kalabalık ilçesi olan Keçiören ise 831.229 kişilik nüfusa sahiptir.

Ankara, büyük bir şehir ve kalabalık bir nüfusa sahip. Böyle olunca tabi ki gezilecek ve görülecek birçok yerinin olması bir rastlantı değil. Roma hamamı, Ankara’nın merkezinde bulunmaktadır ve tarihe ışık tutmaktadır. Oldukça büyük bir hamam olan bu yapıtta 128 adet mermer sütun bulunmaktadır. Ankara’nın görülmeye değer bir diğer yapıtı ise Gavur Kale’dir. Ankara merkeze 60 kilometre uzaklıktadır. Gavur Kale, kayalık bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Hitit dönemine ait olduğu belirlenmiştir. Yapılan kazı çalışmalarında bu kalenin Hitit döneminde ibadet yeri ve mezar olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Gavur Kale’de kaya üzerinde bir takım kabartmalar mevcuttur. Bu kabartmalarda oturan bir tanrıça ve onu takip eden iki kişi resmedilmiştir. Mutlaka görülmesi gereken bu güzel yerde tarihe ait birçok iz bulunmaktadır. Ulus’ta bulunan Auguntus Tapınağı ise görülmesi gereken başka bir yapıttır. Frigya Tanrıçası adına yapılan bu tapınak, zaman içinde yıkılmıştır. Daha sonra ise Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına tekrar yaptırılmıştır. Bugünkü kalıntıları da Aupustıs adına yapılan tapınağın kalıntılarıdır.

Ankara’ya gelmiş bir öğrenci iseniz emin olun vaktiniz bu şehirdeki güzellikleri görmeye yetmeyecektir. Tapınakları, kaleleri, müzeleri ve baş tacı olan Anıtkabir’i ziyaret etmeden bu şehirden ayrılmamanızı öneririz.