Ankara Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Ankara Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Ankara Kız Yurtları, Ankara Yurtları, Ankara Kız Öğrenci Yurtları

Ankara, Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehridir ve İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. 2.516 kilometre yüzölçümü bulunan bu şehir, aynı zamanda ülkemizin başkentidir. Aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir de bu şehirde bulunmaktadır.

Ankara, kız yurtlarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Yurtlar genelde hotel rahatlığını aratmayacak kadar özel hazırlanmıştır. Tek kişilik odaları bulunan bazı yurtlarda oda içinde TV, çalışma masası, karyola tipinde özel yataklar bulunmaktadır. Oda içlerinde mini buzdolapları da vardır. Bazı yurtlar, birden dört kişilik odalar sunarken, bazı yurtlarda ise en fazla iki kişilik odalar bulunuyor. Oda temizlikleri her gün rutin olarak yapılmakta ve 24 saat boyunca hizmet veren oda servisleri dahi bulunan yurtlar vardır. Saç bakımından saç tasarımına, cilt bakımından masaja kadar hizmet veren kuaför salonları sizleri yurdunuzun içinde hazır olarak beklemektedir. Siz kız öğrencilerin keyifli anlar yaşamanız için spor salonları da yurtlar içinde mevcuttur. Üstelik burada sadece spor değil dans eğitimi de alabilir keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yurtlarda zeminde kullanılan halıfleksler bile anti bakteriyel özellikte seçilmiş, hijyen ve temizliğe daire tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür. Burada yurtta kaldığınızı unutacak, hatta belki de evinize gitmeyi hiç istemeyeceksiniz.

Ankara’da bu kadar lüks hizmetlerin sunulduğu yurtların olması çok da şaşırılacak bir şey değildir aslında. Bunun başlıca nedeni tam on sekiz adet üniversiteye sahip olması. Anka Teknoloji Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, İpek Üniversitesi, TED Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Turgut Özal Üniversitesi, Türk Hava kurumu Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi ve Yüksek İhtisas Üniversitesi Ankara’da bulunan vakıf üniversiteleridir. Ankara Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ise yine Ankara’da bulunan devlet üniversiteleridir. Toplamda 18 adet üniversiteye sahip bu ilde seçim yapabileceğiniz birçok bölüm vardır.

Ankara deyince akla ilk gelen kuşkusuz Anıtkabir’dir. Rasattepe’de – şimdiki adıyla Anıttepe- yer alan Anıtkabir’in mimarisi oldukça özeldir. Atatürk’ün ölümünden sonra ona özel bir mezar yeri arayışı başladı. Ulu Önder’in cenazesi geçici olarak Ankara Etnografya Müzesi’nde bekletildi ve mezar yapımı için de bir yarışma başlatılarak projeler değerlendirildi. Bugünkü Anıtkabir’in oluşumunda emeği geçen ve bu yarışmayı kendi ortak projeleriyle kazanan Mimar Orhan Arda ve Emin Onat sayesinde Ankara bu kadar güzel ve görkemli bir yapıta sahip olmuş oldu. Bu yapıtın bitiminden sonra Atatürk’ün cenazesi 10 Kasım 1953 tarihinde Anıtkabir’e defnedildi.

Ankara, öğrencilerin özellikle ilk önce ziyaret ettiği bu eşsiz yapıta ev sahipliği yapıyor ve her yıl binlerce kişinin akınına uğruyor. Öğrenciliğiniz başkentimizde oldukça özel ve yurtlarının eşsiz rahatlığında evinizdeymiş gibi geçecektir.