Ardahan Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Ardahan Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Ardahan Erkek Yurtları, Ardahan Erkek Öğrenci Yurtları, Ardahan Özel Yurtlar

Ardahan İli; Türkiye sınırları içerisinde Artvin, Kars ve Erzurum ile komşudur. Ardahan’da oldukça sert bir iklim vardır. Öyle ki kış mevsimi yedi ay boyunca yaşanmaktadır. Ara mevsimler olan ilkbahar ve sonbaharın oldukça kısa sürdüğü ve sanki hiç yaşanmıyormuş gibi hissetmeniz mümkündür.

Ardahan’da; çok fazla kalabileceğiniz yurt ne yazık ki yoktur. Burada yurtlarda öncelikli ihtiyaçlara göre düzenlemeler yapılmıştır. Diğer illerde bulunan spor salonları, klimalar ya da odanızda TV, buzdolabı bulamayabilirsiniz. Ancak evinizdeki odanızın aynısını size mutlaka sağlayacak yurtlar vardır. Kendinize ait bir yatak, eşyalarınızı koyabileceğiniz kişisel dolaplarınız, çalışma odaları ve yemekhaneleriyle rahat bir öğrencilik hayatı için birçok imkan sizlere sunulmaya çalışılmıştır. Doğu Anadolu’nun sıcak insanlarının yanında benzersiz kültürüyle harmanlanırken öğrenciliğiniz size farklı deneyimler katacaktır.

2013 verilerine göre Ardahan’ın nüfusu 106.634 kişidir. Ardahan merkez, Göle, Çıldır, Hanak, Posof ve Damal olmak üzere toplamda altı adet ilçesi bulunan Ardahan’da en kalabalık ilçesinin Göle olduğu belirlenmiştir. Göle ilçesi, 30.727 kişilik nüfusa sahiptir. En sakin ilçe ise 6.544 kişilik nüfusu ile Damal ilçesidir.

Ardahan’da birbirinden güzel gezilecek camiler bulunmaktadır. Bunlardan biri Posof Merkez Cami’sidir. Cami, 1868 yılında inşa edilmiştir. Dikdörtgen görünümlü camide Osmanlı zamanına ait görkemli mimarisine tanıklık edeceksiniz. Derviş Bey Camii de diğer görülecek eşsiz eserlerden sadece biri. İsminin neden bu olduğu konusunda net bir bilgi yoktur. Ancak caminin en güzel özelliği geçmişten günümüze uzanan mesajıdır. ““İslam’dan daha yüksek bir şeref yoktur” yazısı caminin geçmiş ile gelecek arasında kurmak istediği köprüye şahitlik etmektedir.

Sizlere ayrıca Çıldır İlçesinde yer alan Şeytan Kalesi’nden de bahsetmek isterim. Bu kale, sarp bir kayalık üzerinde bulunmakta ve birçok uygarlık tarafından ele geçirilmek için çaba gösterilmiş bir kaledir. Bulunduğu konum sebebiyle çevresinde bir yerleşim alanına rastlanmamaktadır. Bu kaleye dair çeşitli rivayetler de anlatılır. Rivayete göre; Şeytan Kalesine benzeyen Gürcistan sınırları içinde bulunan iki kale daha vardır. Dönemin kralının kızı hastalanır ve derdine çare bulunamaz. Zaman içinde hastalık ilerler ve insanların kaçınılmaz hazin sonu olan ölüm kralın kızını da bulur. Kral, askerlerini yanına çağırarak Gürcistan’da bulunan iki kale ve Şeytan kalesini de kastederek emreder. Kralın emrine göre askerlerin bir kısmı 1. Kaleye, diğer kısmı 2. Kaleye gidecektir. Bir diğer kısmı ise Şeytan Kalesine gidecektir ve vefat eden kralın kızı bu kalelerden birine gömülecektir. Kral, kızının gömülü olduğu yeri bilmez istemez ve bu çareye başvurur. Askerler kralın dediğini yapar. Kalelere gider, ancak kızın gömüldüğü yer Şeytan Kalesidir. Verilen görevin sonunda askerler kralın karşısına çıkar. Kral, kızının sonsuz uykuya daldığı yerin kendi dahil kimse tarafından bilinmesini istemediği için göreve giden askerleri de öldürtür. Derler ki Şeytan kalesinde define saklıdır. Kral kızıyla birlikte tüm altınlarını da buraya gömmüştür.

Bu güzel şehre geldiğinizde Ardahan’ın tarihi kokusuna bayılacaksınız.