Ardahan Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Ardahan Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Ardahan Kız Yurtları, Ardahan Yurtları, Ardahan Kız Öğrenci Yurtları

Ardahan, Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. 5.156 kilometre yüzölçümü bulunan bu şehir, Karadeniz sınırında bulunmaktadır. Aynı zamanda Ardahan, 2012 verilerine göre Türkiye’nin en küçük il merkezi olarak kayıtlara geçmiştir.

Ardahan’ın küçük bir il olması elbette ki bünyesinde barındırdığı kız öğrenci yurtlarını da etkilemektedir. Burada kız öğrenci yurtları oldukça sınırlıdır. Yurtlarda çalışan personeller genelde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır ve yurtlar ayrı bir özenle yönetilir. Burada tek kişilik yurtlar ilin küçüklüğü nedeni ile çok tercih edilmemiştir. Daha kalabalık odalar vardır. Banyo ve tuvalet gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Oda temizlikleri belli periyotlarla yapılmaktadır ve kişisel olarak kullanabileceğiniz giysi dolabınız ve yatağınız mevcuttur. Ardahan’da yurtların gelişimi ve seçeneklerin artması için devlet tarafından geçtiğimiz dönemlerde teşvik amacıyla çalışmalar düzenlenmiştir. Ardahan’da yurt sorunu vardır ve bunun çözümlenmesi için de gerek devlet tarafından gerek ie Ardahan İli’ne gönül verenler tarafından yardımlar yapılmaktadır.

Ardahan’da tek bir üniversite bulunmaktadır ve şehrin ismi ile anılır. Ardahan Üniversitesi’nde; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi olmak üzere üç adet fakülteye sahiptir. Ardahan Meslek Yüksekokulu, Çıldır Meslek Yüksekokulu, Göle Meslek Yüksekokulu ve Ardahan Spor Meslek Yüksekokulu olmak üzere toplamda dört adet Meslek Yüksekokuluna sahiptir. Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü de diğer eğitim birimleridir. Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz olan üniversite 2008 yılı itibariyle kurulmuştur. Bir devlet üniversitesi olan Ardahan Üniversitesi, her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Ardahan gezilmesi ve görülmesi gereken zengin tarihi ile dikkat çeken önemli bir şehirdir. Dursun Soylu Konak’ı ziyaret etmeniz size bölgedeki mimari hakkında oldukça fazla bilgi vermiş olacaktır. Dokuz penceresi olan bu konakta, üst katta altı alt katta üç penceresi vardır ve alt kattaki pencereler oldukça küçüktür. Duvarları oldukça kalın olan bu konak, adete dış dünyayla iletişimini kesercesine inşa edilmiş ve dönemin mimari özelliklerini gözler önüne sermiştir. Ardahan Merkez Mevlit Efendi Camii de görülmesi gereken diğer bir yerdir. Ardahan’ın merkezinde bulunan bu camii, 1701 yılından bu yana Ardahan sınırları içerisinde ziyaretçileriyle buluşmaktadır. Ancak zamana karşı koyamayan bu camide bir takım yenilemeler yapılmıştır. Bu güzel şehrin bir kaleye sahip olmaması tabi ki imkansız. Ardahan Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman Han’ın emri üzerine yapılmış bir kaledir. Kura Nehri yakınlarında bulunan bu güzel kale, geçmiş döneme ışık tutan bir eserdir. Dikdörtgen şeklinde olan kale, sizi tarihin eşsiz güzellikleriyle buluşturacaktır.

Öğrenci olarak geldiğiniz bu şehirde gelişmekte olan üniversitesi, devlet teşvikiyle artmaya başlayan yurtları ile küçümsenemeyecek özel bir şehir Ardahan. Gerek kaleleri, gerek tarihe götüren mimari eserleriyle sizlere unutulmaz bir öğrencilik hayatı yaşatacaktır.