Artvin Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Artvin Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Artvin Kız Yurtları, Artvin Yurtları, Artvin Kız Öğrenci Yurtları

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin, 7.359 kilometre yüzölçüme sahip bir ildir. Bu ilde nüfusun çoğunu Ahıska Türkleri (Müslüman olan Türkler), Gürcüler ve Lazlar oluşturmaktadır. Bol yağışlı olan bu ilde öğrenciler için devlet yurtları olduğu gibi özel yurtlar da bulunmaktadır.

Artvin’de çok kalabalık kız yurtları yerine daha butik yurtlar bulacaksınız. Bazı yurtlar otuz beş kişilik olarak düzenlenmişken bazı yurtlar yüz elli kişiye kadar kapasiteye sahiptir. Kişi sayısı az olan yurtlarda verilen hizmetler biraz daha fazladır. Mesela kendinize ait odanızda bir çalışma masası bulabilirsiniz. Odaların bulunduğu katlarda tuvalet ve banyo imkanı da sunulan hizmetler arasındadır. Ancak kalabalık yurtlarda çalışma odaları genelde etüd salonları şeklinde düzenlenmiştir. On ile on beş kişilik düzenlenen çalışma odaları vardır. Banyolar ise hamam özelliğinde olup, belli saatlerde hizmet vermektedir. Tercihinize göre dilediğiniz yurtta ikamet edebilir ve öğrencilik hayatınızı yaşayabilirsiniz.

Artvin’de sadece bir üniversite bulunmaktadır. 2007 yılında açılan Artvin Çoruh Üniversitesi’nin eğitim dili Türkçe’dir. Bu üniversitede 5 fakülte bulunmaktadır. Orman Fakültesi’nde; Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı ve Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümleri vardır. Eğitim Fakültesi’nde ise; İlköğretim Bölümü, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümleri yer almaktadır. Fen Edebiyat Fakültesi’nde; Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ve Biyoloji bölümleri için eğitim verilmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde sadece İşletme bölümü yer alan üniversitede Mühendislik Fakültesi’nde ise Çevre Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerin yanı sıra 2 enstitü, 5 Meslek Yüksekokulu ve 1 adet de Yüksekokul bulunmaktadır.

Oldukça zengin eğitim içeriği ile hizmet veren üniversitesi dışında Artvin gezilecek ve görülecek güzel yerleri ile de dikkatleri kendine çekmektedir. Otingo Kaplıcası, Artvin’de bulunur ve şifalı suları olduğu belirlenmiştir. Özellikle de halsizliğe ve romatizmaya iyi geldiği bilinen bu kaplıca, birçok turistin uğrak yeridir. Hz. Osman döneminde inşa edilen ve şehrin en eski camilerinden olan Artvin İskender Paşa Cami’si de önemli tarihi yerlerdendir. Karadeniz’in eşsiz güzellikleri arasında vaktiniz varsa mutlaka bu camiyi ziyaret etmenizi öneririm. Artvin’de Osmanlı – Rus savaşının ardı sıra kalan şehitler için hazırlanmış bir şehitlik de vardır. Borçka Şehitliği’nde savaşta şehit düşen on dört asker için anıtlar yapılmıştır. Üsteğmen Lütfi Dalkıran, Yüzbaşı Ahmet Berk ve Yüzbaşı İsmail Bey'in kabirleri de Borçka Şehitliği’nde bulunmaktadır. Karadeniz’in güzel iklimine yakışır yaylası da bulunmaktadır. Yıldız Gölü’ne yakın olan Beyazsu Yaylası, temiz hava isteyen ziyaretçilerini beklemektedir.

Artvin, öğrencilik hayatınızın güzel geçmesi için gerek doğasıyla gerekse tarihi yerleri ile sizleri beklemektedir. Doğasına hayran olacağınız bu şehirde öğrenciliğinizin bitmesini hiç istemeyeceksiniz.