Aydın Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Aydın Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Aydın Kız Yurtları, Aydın Yurtları, Aydın Kız Öğrenci Yurtları

1.582 kilometre yüzölçüme sahip olan Aydın İli, ülkemizin Ege bölgesinde yer almaktadır. Elverişli toprakları ve turizm cenneti olan Aydın, oldukça sıcak bir iklime sahiptir. Akdeniz iklimine sahip bu ilde yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer.

Aydın, birçok kız yurduna sahiptir. Bazı kız yurtlarında en fazla üç kişilik odalara sahiptir. Odaları eşyalıdır ve temizlik günlük olarak yapılmaktadır. Laminant parke ile döşenmiş zeminleri ve ısıya özel uygulanmış camları ile odalara dair tüm detaylar düşünülmüştür. Sınırsız internet ve 24 saat sıcak su imkanı bulunmaktadır. Bazı yurtlarda revirler varken, bazı yurtlarda ise acil durumlara karşı nöbetçi araçlar ve görevliler yurtlarda hazır bulundurulmaktadır. Yemekhanesi, çalışma odaları, bilgisayar odaları olan kız yurtları hizmetiniz için hazırdır. Yurtların bazıları sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği de verilmektedir. Güvenliğiniz için de her şey düşünülmüştür. Kartlı giriş sistemi olan yurtlar güvenliğiniz için maksimum bir önlem almıştır. Bazı yurtlarda ise kartlı giriş sistemi yerine parmak izi okuma yönetimiyle teknolojinin son nimetlerinden yararlanılmıştır. Spor salonu, fitness salonu, kapalı otoparkı hatta uyandırma servisi olan yurtlar bile bulunmaktadır. Size kalan tek şey tercihinize göre kalmak istediğiniz yurda karar vermek.

Aydın’da tek bir üniversite bulunmaktadır. Adnan Menderes Üniversitesi birçok alanda eğitim vermektedir. 1992 yılında kurulmuştur. Eğitim dili Türkçe ve İngilizce olan üniversitede 1088 adet akademik personel bulunur. Üniversite; Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Aydın İktisat Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Söke İşletme Fakültesini bünyesinde bulundurur. Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimleri Enstitüsü olmak üzere üç adet de enstitüye sahiptir. Ayrıca üç yüksekokul ve on dört adet de meslek yüksekokuluna sahiptir. Adnan Menderes Üniversitesi’nin sloganı; “Gençliğin Bilgiyle Buluştuğu Üniversite” olarak bilinmektedir.

Aydın’da görülmesi gereken birçok yer vardır ve bunlar genelde tarihi yapılardır. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı da bunlardan biridir. Duvarları yüksek ve aynı zamanda da kalındır. Küçük bir kale gibi görünür ve yapısı dikdörtgeni andırır. 1618 yılından beri günümüze sağlam gelmeyi başarmış olan bu güzel yer, görülmeye değer güzelliktedir. Yüksek bir tepeye kurulmuş olan Körteke Kalesi ise eşsiz manzarasıyla dikkatleri çekmektedir. Tepede olması nedeni ile ulaşımı zor da olsa tarihin birçok dönemine damga vurmuş olduğu yapılan incelemelerde tespit edilmiştir. Ahi Bayram Türbesi, on dördüncü yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olduğuna inanılan tarihi bir yapıdır. Ancak türbede bulunan kişinin tam olarak kim olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Aydın’da öğrenci olmak, tarihe tanıklık etmektir. Burada öğrencilik hayatınızı yaşarken bir yandan da tarihle iç içe zaman geçirme şansınız olacaktır.