Batman Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Batman Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Batman Erkek Yurtları, Batman Erkek Öğrenci Yurtları, Batman Özel Yurtlar

Batman İli; Muş, Bitlis, Siirt, Mardin ve Diyarbakır ile komşudur. 1937 yılında bucak olan Batman İli, eski tarihlerde İluh isimli bir köy olarak geçmekteydi. Batman Çayı’nın topraklarından geçmesi sebebiyle Batman olarak anılmaya başlamıştır. 1957 yılında Siirt’e bağlı bir ilçe olmuş, 1990 yılında ise il olmuştur.

Batman’a gelen öğrenciler için birçok yurt bulunmaktadır. Yurtların özellikleri benzerdir. Ancak ulaşım konusunda bazıları üniversiteye yakınken bazıları uzaktır. Uzak olan yurtlardan da tek vasıta ile üniversiteye ulaşım yapılabilmektedir. Yurtlar, güvenlik açısından oldukça güvenilirdir. Belirli giriş çıkış saatleri vardır ve bu saatler kız öğrencilerin saatlerine nazaran daha esnektir. Kartlı sistem ile giriş çıkış yapılan yurtlarda odalarınızın temizliği de önem verilen diğer konulardandır. Belirli aralıklarla temizlenen odalarda hijyene dikkat edilmektedir. Ranza tipi yatakları olan yurtlar daha fazladır. Ancak karyola tipi yatakları olan yurtlar da mevcuttur. Odalarda, çalışma masaları ve gardıroplarınız mevcuttur. Yurtların bazılarında odaların kilidi de vardır. Tuvalet ve banyo ortak kullanım alanlarındadır. Banyolar genelde hamam tipi olarak düzenlenmiştir. Etüd salonları ve bilgisayar odaları da verilen hizmetler arasındadır. Yurtlar, evinizde bulunan odanızın rahatlığını size sunmak için gerekli tüm detayları düşünmüştür.

Batman’ın nüfusu 2012 verilerine göre 534.205 kişiden oluşmaktadır. Batman İli; Batman Merkez, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk ve Sason olmak üzere altı ilçeye sahiptir. Kozluk ilçesi; en kalabalık nüfusa sahip ilçesidir. Nüfusu 61.587 kişidir. En az nüfusa sahip olan ilçesi Hasankeyf olup, 6.637 kişilik nüfusa sahiptir.

Batman, tarihi güzelliklere sahiptir. Hasankeyf Kalesi de bunlardan biridir. Bizanslılar tarafından yapıldığı bilinen kale, oldukça korunaklı bir yapıya sahiptir. Bu kale iki kapıya sahiptir. Kalede birçok kitabe de yer almaktadır. Bu kalenin altında bir de duymaya çok alışık olduğumuz bir sözün geçtiği mağara bulunmaktadır. Mağaraya “yol geçen hanı” denilmektedir. Hani şu günlük yaşantımızda kullandığımız yerli yersiz zamanlarda istemediğimiz yerlerde gördüğümüz kişilere söyleriz genelde. İşte bu cümlenin doğduğu yerdir Batman. Bu mağaranın ağzı Dicle Nehri’ne doğru bakmaktadır. “Yol geçen hanı” denmesinin nedeni ise bu mağaranın bir ulaşım yeri olarak kullanılması ve birçok kişiye geçiş yolu olmasıdır. Mağaranın içi yazları oldukça serin, kışları ise tahmin ettiğiniz gibi ılıktır. Mağara, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin oldukça ilgi duyduğu bir yerdir. Batman’da yaklaşık dört bin tane mağara olduğu söylenmektedir. Burada Bizans dönemine ait birçok yapıya rastlanmaktadır. Bunlardan biri de Kandil Kalesi’dir. Kale, Kozluk İlçesi’nin altı kilometre uzağında bulunur ve tarihe tanıklık eder.

Batman, öğrencilik yıllarınızın tarihle iç içe geçeceği güzel bir şehir. Burada eğitim hayatınızı sürdürürken bir yandan da tarihin tozlu sayfalarında canlı canlı yürüdüğünüzü hissedeceksiniz.