Batman Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Batman Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Batman Kız Yurtları, Batman Yurtları, Batman Kız Öğrenci Yurtları

Batman İli, 4.680 kilometre yüzölçüme sahip olup, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Batman’da Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları ise kısmen ılık ve yağışlıdır. Genel olarak toprakları bozkır kaplıdır ve az da olsa dağlık yerlerde meşeliklere de rastlanır.

Batman’da yeterli sayıda kız yurdu vardır. Ancak sayıca çok fazla olmaması nedeni ile odalar genelde iki, üç, dört hatta daha fazla kişiye göre hazırlanmıştır. Odalarda size özel ortopedik yataklar, çalışma masaları ve giysi dolapları bulunmaktadır. Ayrıca rahat ve sessiz olması için ders çalışma odaları da sizler için düşünülmüştür. Banyolar genel kullanıma göre tasarlanmıştır ve her saat hizmet vermemektedir. Belirli saatlerde banyoda sıcak su hizmeti verilmekte olup, bu saatlere göre duş alabilirsiniz. Tuvaletler her katta bulunur ve ortak kullanıma tabidir. Yurtlarda genelde yemekhaneler bulunur ve belirli saatlerde öğrencilere aşçıların hazırladığı yemekler sunulur. Elbette ek ihtiyaçlarınız için kantin de düşünülmüş ve yurt içinde yer verilmiştir. Yurt güvenliği ayrı bir önem teşkil etmektedir. Yurda giriş ve çıkışlar için belirli saatler belirlenmiş, ayrıca belirli tatil günlerinde yurttan ayrılmadan önce haber verilmesi şart koşulmuştur. Yedi gün yirmi dört saat boyunca güvenlik görevlileri, sizlerin güvenliği için görevlerinin başında bulunmaktadır.

Batman’da tek bir üniversite bulunmaktadır. Eğitim dili Türkçe olan üniversite, 2007 yılında Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanması sonucu kurulmuştur. Üniversitenin; Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Teknoloji Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi olmak üzere yedi adet fakültesi bulunmaktadır. Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere iki adet de enstitüye sahiptir. Üniversite iki adet Yüksekokula sahiptir. Bunlar; Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve Sağlık Yüksekokulu’dur.

Batman, bulunduğu bölge dolayısıyla tarih ile iç içe yaşayan bir şehirdir. Memikan Köprüsü, tarihe dair izleri ile ziyaret edilecek en güzel yerlerden sadece biriydi. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Bu köprü, tarihi dönem içinde Mezopotamya’ya geçiş yolu olarak görevini tamamlamış ve ticari ilişkilerin sağlanmasında önemli bir yere sahip olmuştur. Ancak ne yazık ki şu an köprü kullanılamaz durumdadır. İlçenin en büyük camisi olma özelliği Hızır Bey Camii’sine aittir. 1512 yılında yapılmış olan bu cami, doğanın içinde büyüklüğü ile dikkat çekmektedir. Pertükan Kalesi de Batman’da perişan halde bulunan bir diğer tarihi eseridir. Kale duvarlarının bir kısmı çökmüştür. Bu da kalenin tarihte savaşlara maruz kaldığının bir göstergesidir.

Batman başarılı eğitim sistemi olan Batman Üniversitesi ve tarihi yapısıyla önemli bir şehrimizdir. Burada okurken öğretim hayatınızın tadını çıkarabilir, aynı zamanda tarihe tanıklık etmiş bu güzel şehri gezebilirsiniz.