Bayburt Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bayburt Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bayburt Erkek Yurtları, Bayburt Erkek Öğrenci Yurtları, Bayburt Özel Yurtlar

Bayburt İli; Trabzon, Gümüşhane, Rize, Erzurum ve Erzincan ile komşudur. Bu güzel il, Çoruh Nehri’ne ev sahipliği yapmaktadır. Çoruh Nehri, ülkemizin en önemli su depolarından biridir. Bu ilde çok fazla yayla bulunmaktadır. Yaylalar, özellikle Soğanlı ve Kop dağlarında bulunmaktadır.

Bu ile okumak için gelmişseniz doğası ve yaylaları ile aşina olacağınız kesin. Burada seçim yapacağınız kalacak birçok erkek yurdu bulunuyor. Yurtların güvenliği genelde kameralarla ve kartlı geçiş sistemleri olan turnikelerle sağlanmaktadır. Yurt giriş çıkış saatleri de belirli kurallara göre işlemektedir. Bazı yurtlar, üniversiteye oldukça yakındır. Hatta yürüme mesafesindedir. Yurtlarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmetleri verilmekte, 24 saat sıcak su imkanı da öğrencilere sağlanmaktadır. Ayrıca bulundurduğu kafeteryası ile diğer ihtiyaçlarınız da düşünülmüştür. Televizyon izleme odaları vardır. Kablosuz internet özelliği ile sizlere dünyaya açılma şansı vermektedir. Yurtlarda odalar oldukça ferahtır, hatta bazı odalarda balkon da bulunmaktadır. Çamaşır ve ütü hizmetleri de verilmekte, her katta bulunan tuvalet ve banyo ile hijyene ve temizliğe ayrı önem verilmektedir.

Bayburt, 75.797 kişilik nüfusa sahiptir. Sadece üç ilçesi bulunmaktadır. Bayburt Merkez, Aydıntepe, ve Demirözü başlıca ilçelerindendir. En fazla nüfusa sahip olan ilçesi ise Demirözü İlçesi’dir. 8.530 kişilik nüfusa sahip olan ilçede kadın ve erkek nüfusu birbirine oldukça yakındır. Aydıntepe İlçesi’nde de durum aynıdır. Nüfusu ise 6.584’tür.

Bayburt, sadece merkezinde değil ilçelerinde de tarihi eserler bulundurmaktadır. Aydıntepe ilçesinde bulunan Altıntepe Yeraltı Şehri, harika bir görselliğe sahiptir. Burada tarihe baktığımızda Perslerden tutun da Bizanslılara kadar birçok kültürün izlerine rastlanmaktadır. Bu yeraltı şehri yakın tarihimizde tesadüfen bulunmuştur. Hala keşfedilmeyen birçok yeri vardır ve tarihçilerin uğrak yeridir. Ziyarete açık olan bu şehri çok beğeneceksiniz. Bayburt’ta piknik yapacak bir alan isterseniz eğer, Sırakayalar Şelalesi’ne gidebilirsiniz. Oldukça güzel olan bu şelale, doğanın tüm renkleriyle iç içe adet büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Bayburt Kalesi de tarihi esintiler arasında ziyaretlerinize açıktır. Tarihte Roma, Bizans, Arap ve Ermenilerin eline geçtiği bilinen bu kaleye Osmanlı döneminde Çinimaçin Kalesi de denilmiştir. Yalçın kayalar üzerinde bulunan bu güzel kale, tarihte birçok mücadeleye şahit olmuştur. Kop Şehitliği, Bayburt’ta ziyaret edilen diğer yerler arasındadır. Rus askerlerle yapılan savaşta şehit düşen askerlerimiz için yapılan bu anıt, yaklaşık on üç metre yüksekliktedir. Bayburt, özel bir müzeyi de ruhunda barındırmaktadır. Baksı Müzesi olarak bilinen bu müzede farklı tarzlara ait eserler bir arada sergilenmektedir. Müze, Bartın Merkez’e kırk beş kilometre uzaklıkta, bir tepe üzerinde kuruludur. Otuz dönümlük bir arazide bulunan müzede; sergi salonları, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konuk evleri yer almaktadır.

Müzesi, şehitliği, kaleleri ve daha birçok güzel eserleri ile öğrenciliğiniz, göz açıp kapayıncaya kadar geçecek ve bu güzel şehirde zamanın farkına varamayacaksınız.