Bayburt Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bayburt Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bayburt Kız Yurtları, Bayburt Yurtları, Bayburt Kız Öğrenci Yurtları

3.652 kilometre yüzölçüme sahip olan Bayburt İli, Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Yazları sıcak ve kurak geçen ilde kışları da ılık ve yağışlı geçmektedir. Bayburt'ta ne yazık ki çok az orman bulunmaktadır. Çünkü bölgede çıkan yangınlar araziyi çoraklaştırmıştır. Bu güzel ilin sadece yüzde üçlük bir kısmı orman kaplıdır.

Bu güzel ilde birçok kız yurdu bulunmaktadır. Kız yurtlarında genelde ranza sistemli yataklar vardır. Ranzanın alt yatağında çekmeceleri vardır. Her türlü alanın değerlendirildiği yurtlarda, odaların içinde çalışma masaları, giysi dolapları da vardır. Güvenlik son derece önemsenmiştir ve yurtlara girişler parmak okuma sistemi ile yapılmaktadır. Hatta yurtlara personeller dışında kimse alınmamaktadır. Tuvalet ve banyolar odaların bulunduğu katlardadır ve 24 saat sıcak su imkânı bulunmaktadır. Yurtlar en az iki kişiliktir. Balkonlu odalar da vardır. Tercih tamamen size aittir. Elbette az kişilik odaların ücreti kalabalık odalara göre biraz daha yüksektir. Çalışma odaları da bulunan yurtlarda sessiz bir ortam hazırlanmıştır. Camlar ses geçirmez özellikte seçilmiştir. İnternete ulaşabilmeniz için bilgisayar odaları bulunmaktadır ve belirli saat aralıklarında hizmet vermektedir. Yemekhanede sizin için hazırlanmış en az dört çeşitten oluşan yemeklerle sıcak ev yemeklerine hasret kalmayacaksınız.

Bayburt ili, 2008 yılında kurulan “Bayburt Üniversitesi” isimli tek bir üniversiteye sahiptir. Eğitim dili Türkçe olan üniversitede dört yüz akademi personeli çalışmaktadır. Üniversite, her yıl beş bin yüz otuz sayıda öğrenci ile tanışmaktadır. Eğitim Fakültesinde; Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümleri bulunmaktadır. Makine Mühendisliği, Gıda Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümleri de Mühendislik Fakültesinde yer alan bölümleridir. Bu bölümlerin ikinci öğretim seçenekleri de mevcuttur.İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ise; İşletme ve İktisat bölümleri bulunmakta olup, yine bu bölümlerin de ikinci öğretim seçeneği vardır. Üniversitenin İlahiyat Fakültesinde İlköğretim Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Eğitimi bölümü yer almaktadır. Meslek Yüksekokulu’nda on farklı bölüm bulunmaktadır. Ayrıca Bayburt Üniversitesi’nde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da vardır. Burada ise Tıbbî Dökümantasyon ve Sekreterlik konusunda eğitim verilmektedir.

Bayburt birbirinden özel yerleri ile gezilecek birçok alana sahiptir. Saat Kulesi de bunlardan biridir. Bu kulenin yapılmasına 1923 yılında başlanmıştır. Kulede dört adet saat bulunmaktadır. Kulenin yüksekliği yirmi bir metredir ve şerefesine çıkılmak için merdiven yapılmıştır. Merdiven ise kırk bir basamaktan oluşmaktadır. Şehrin merkezinde olan bu kuleyi mutlaka görmelisiniz. Bayburt’un bir diğer özelliği ise birçok sanat ve bilim adamına ev sahipliği yapmasıdır. Dede Korkut da bunlardan biridir. Dede Korkut hikayeleri, edebiyatımızın zengin eserlerindendir. Türbesi de burada bulunmaktadır. Dede Korkut, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada da kabul edilmiş ve saygıyla anılan bir sanat adamıdır.

Burada öğrencilik hayatınıza eşlik edecek birçok şey bulacaksınız. Gerek tarihi yerleri gerek müzeleri ile Bayburt güzel illerimizden sadece biridir.