Bilecik Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bilecik Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bilecik Erkek Yurtları, Bilecik Erkek Öğrenci Yurtları, Bilecik Özel Yurtlar

Bilecik ili; Sakarya, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Bursa ve Kocaeli illeri ile komşudur. Bilecik’te konumu nedeni ile iklimi de karışık haldedir. Hem Marmara hem de İç Anadolu İklimini görmek mümkündür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise genelde soğuk ve yağışlı geçtiği bilinmektedir. Bilecik’in yüzölçümünün yarısına yakın bir kısmı ormanlıktır. Ormanlarda meşe, köknar ve kayın gibi ağaçları görebilirsiniz.

Bilecik’te erkek öğrenci yurtları genelde apart şeklindedir. Aslında evinizin sıcak ortamını hissederken güvenliğinizin de düşünüldüğü apartlar, oldukça konforludur. Kaloriferli odaları, 24 saat sıcak suyu, TV ve etüd salonları ile ihtiyaçlarınız için her şey size hazır edilmiştir. Buzdolabınız, çamaşır makinanız, duşakabinli banyonuz, ütünüz ve ütü masanız olmak üzere bir evde olması gereken her şey apartlarda mevcuttur. Bazı apartlar bahçelidir. Keyifli çay vakitleriniz için çardakların da olduğu yurtlarda oldukça rahat bir öğrencilik geçireceksiniz. Bazı yurtlarda masa tenisi ve langırt gibi hobi odaları da vardır. Çeşitli aktivite düzenleyen yurtlar sınavlarınızdan önce motive olmanıza da olanak sağlıyor. Yapılan halı saha maçları ve düzenlenen şehir turları ile öğrencilik hayatınız oldukça renkli geçecektir. Size kalan tek şey kalacağınız yurda karar vermektedir.

2012 yılı verilerine göre Bilecik’in nüfusunun 204.116 olduğu belirlenmiştir. Veriler göz önünde bulundurulduğunda erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir. Bilecik’in; Bilecik Merkez, Bozüyük, Gölpazarı, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt, Yenipazar ve İnhisar olmak üzere toplamda sekiz adet ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçesi 67.524 kişilik nüfusu ile Bozüyük ilçesidir. En sakin ilçesi ise 3.454 kişilik nüfusu ile Yenipazar ilçesidir.

Bilecik oldukça fazla gezilecek yere sahiptir. Eğer siz de öğrenci olarak bu şehre geldiyseniz Mihalbey Hanı’na uğramalısınız. Gölpazarı ilçesinde bulunan bu han, Taşhan olarak da bilinir. Osmanlı mimarisine ışık tutan bu yer, 1318 yılında Mihal Bey tarafından yapılmıştır. Tarih kokan bu handa gezmek kendinizi geçmişte bulmanıza neden olacaktır. Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı da Bilecik’te bulunmaktadır. Kervansarayın ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi bulunmamakla birlikte Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Rüstem Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Mimarisi ile Osmanlı döneminin izlerini taşıyan bu yer, restore edilmiş ve butik hotele çevrilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

Bilecik’te birçok güzel tada da ulaşabilirsiniz. Mesela Pazaryeri’nde meşhur bozasını içebilir, Bilecik’in ayva tatlısının ve karpuzunun lezzetine bakabilirsiniz. Narı da oldukça ünlüdür. Bir de Bilecik’ e özel Osmanlı döneminden kalan Piruhi yemeğini yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Mantıya benzeyen bu eşsiz lezzet sizleri Bilecik de beklemektedir.

Geldiğiniz bu şehir, Osmanlı dönemine ışık tutan bir şehirdir. Gerek eşsiz ve benzersiz Piruhi yemeği ile gerekse tarihi gezilecek mekanları ile size zamanın nasıl geçtiğini unutturacak bir yerdir. Burda öğrenci olmanın ayrıcalığını doyasıya yaşamanızı öneririm.