Bilecik Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bilecik Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bilecik Kız Yurtları, Bilecik Yurtları, Bilecik Kız Öğrenci Yurtları

Bilecik ili, Marmara bölgesinde bulunmaktadır. 4.307 kilometrelik yüzölçüme sahip olan bu il, eski dönemlerde Agrilion ve Belekoma olarak bilinirdi. Osmanlı dönemine ait birçok iz taşıyan bu güzel şehir, her yıl binlerce öğrenciye kucak açmaktadır.

Bilecik’te yurtlar genelde maksimum dört kişiliktir. Tek kişilik odaları da mevcuttur. Tek kişilik odaları oldukça lüks olan yurtlar vardır. Öyle ki odalar, bir hotel konforunu aratmaz. Televizyon, buzdolabı, internet hatta banyo ve tuvaleti bile oda içindedir. Dilerseniz çatı katında bu konforu yaşayabilirsiniz. İki ve daha fazla mevcutu olan odalarda da bu imkanlar sunulmuştur, ancak burada yatak sistemi tekli karyola tipinde değil, daha çok ranza tipindedir. Odalar her gün rutin olarak temizlenir ve çöpler alınır. Güvenlik son derece önemsenmiştir. Parmak okuma yöntemi ile yurda giriş – çıkış yapabilirsiniz. Tabi ki yurt giriş çıkışları için belirli saatler belirlenmiştir. Çamaşırlar belirli günlerde odalarınızdan toplanır ve yıkanıp kurutulduktan sonra ütülenerek odanıza kadar getirilir. Bazı yurtlarda revir varken, bazı yurtlar sağlık sorununu farklı bir şekilde çözümlemiştir. Öğrencilerin Aile Hekimliğine kayıtlarını yaptıran yurtlar, bir sağlık sorunu yaşandığında personel eşliğinde öğrencinin polikliniğe götürülmesini sağlar. Çok büyük bir sağlık sorunu olması durumunda hemen veliler ile irtibata geçilmektedir. Etüd odaları, yemekhaneler, kafeteryalar ve kuaför salonu ise yurtların size sağladığı diğer hizmetlerdir.

Bilecik’te tek bir üniversite bulunur. 2007 yılında Ahmet Necdet Sezer onayı ile kurulan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi; yüz yirmi altı kişilik akademik personele sahiptir. “İlim ve Fen için kayıt ve şart yoktur” sloganı ile eğitimine devam eden üniversite, her yıl on bin üzerinde yeni öğrenciye merhaba der. Üniversite birçok bölüme sahiptir. Mühendislik Fakültesi’nde; Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü, Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü, Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Mühendisliği Bölümü bulunmaktadır. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde; Kamu Yönetimi Bölümü, İşletme Bölümü, Maliye Bölümü ve İktisat Bölümü vardır. Fen-Edebiyat Fakültesinde ise; Arkeoloji Bölümü, Fizik Bölümü, Coğrafya Bölümü, Kimya Bölümü, Matematik Bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Tarih Bölümü ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü bulunmaktadır. Üniversite iki adet enstitüye sahiptir. Bunlar; Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’dür. Altı tane de Meslek Yüksek Okulu’na sahiptir.

Bilecik ‘te ziyaret edilecek birçok türbesi ve tarihi mekanları vardır. Bunlardan biri Kumral Abdal Türbesi’dir. Kumral Abdal, Osmanlı Devleti zamanında önemli ve saygıdeğer bir dervişti. Bu türbe, Bozüyük ilçesine iki kilometre uzaklıktadır. Metristepe Zafer Anıtı da vardır ki Türklerin gücünü göstermek için yapılan bir anıttır. Metristepe’de şehit olan askerlerimizin anısı için yapılmış bir anıttır.

Burada birçok tarihi eseri, anıtları ve türbeleri ziyaret edebilir, boş vakitlerinizi ilin sıcak atmosferi arasında geçirebilirsiniz.