Bingöl Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bingöl Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bingöl Erkek Yurtları, Bingöl Erkek Öğrenci Yurtları, Bingöl Özel Yurtlar

Muş, Erzincan, Tunceli, Erzurum, Elazığ ve Diyarbakır illeriyle komşu olan Bingöl İli, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde bulunmaktadır. Bingöl İli, Osmanlı dönemine ait izler taşımaktadır. Eski dönemlerde Çapakçur adı ile anılan ilin sonra ismi Bingöl olarak değiştirilmiştir.

Bingöl’de yer alan erkek öğrenci yurtları her yıl gelen binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Yurtların odalarında ranza sisteminden çok tekli yataklar tercih edilmiştir. Odalar yurtlarda oldukça ferah olup, bazı yurtlarda beş kişilik oda dışında seçim şansınız yoktur. Çalışma masaları ve gardıroplar da oda içinde yer almaktadır. Üç öğün yemek imkânı sunulduğu gibi, aynı zamanda kantini ile de arzu ettiğiniz diğer tüm yiyeceklerden alma şansınız vardır. Oyun salonları ile stresinizi atabilecek, Lig TV ile sevdiğiniz takımın maçlarını kaçırmayacaksınız. Yurtlar, sinema odalarında arkadaşlarınız ile keyifli vakit geçirmenizi de sağlamaktadır. Çamaşır salonlarında çamaşırlarınızı yıkayabilir, ütü odalarında giysilerinizi ütüleyebilirsiniz. Banyo ve tuvalet, yurtlarda genelde ortak kullanım alanları şeklinde hizmete sunulmaktadır. Güvenliğiniz için 7 gün 24 saat görevinin başında olan personeller ile içiniz rahat edebilir. Bazı yurtlarda wireless hizmeti verilmektedir. Bazı yurtlarda ise internet hizmeti bilgisayar odaları ile karşılanmaktadır. Bazı yurtlarda aynı zamanda kuaför/berber hizmetleri de verilmektedir. Bingöl’e öğrenci olarak geldiğinizde tek yapmanız gereken kalacak yurdunuza karar vermektir.

2011 verilerine göre Bingöl’ün nüfusu 140.753 kişiliktir. Nüfusun üçte ikilik bir kısmı şehir merkezinde toplanmıştır. Bingöl İli; Bingöl Merkez, Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere ve Yedisu olmak üzere toplamda sekiz adet ilçeye sahiptir. Genç İlçesi, 9.683 kişilik nüfusuyla Bingöl’ün en kalabalık ilçesidir. En az nüfusa sahip ilçesi ise 2.042 kişilik nüfusu ile Yayladere İlçesi’dir.

Burada hafta sonlarınızı keyifli ve özel geçirebileceğiniz birçok yere gidebilirsiniz. DSİ Dinlenme Parkı bunlardan sadece biridir. Bingöl Merkeze üç kilometre uzaklıkta bulunmaktadır ve ulaşımı oldukça kolaydır. Gayt Çayı çevresinde konuşlandırılmıştır. Bingöl’de bulunan birçok kişinin ziyaret ettiği ve dinlenmeyi tercih ettiği yerlerden biridir. Bingöl (Yolaçtı) Kayak Merkezi ise soğuk kış günlerinizi zevkli geçirmeniz için sizleri beklemektedir. Şehrin merkezine yirmi beş kilometre uzaklıkta olan bu kayak merkezi, Aralık ayı itibariyle hizmete açılan bu merkeze Mart ayına kadar gelme şansınız vardır. Hatta arzu ederseniz hafta sonunuzu burada kayak evinde geçirebilirsiniz. Kayak pistinin 1000 metreyi bulduğu bu kayak merkezi, size farklı bir deneyimin kapılarını açacaktır. Kış turizmi dışında burada oldukça fazla mağaraya da rastlamak mümkün. Bunlardan biri de Zağ Mağarası. Kayalıkta bulunan mağara Murat Nehri’ne bakmakta olup, kayaların oyulması ile yapılmıştır. Birçok odası bulunan bu mağaranın zaman içinde perişan hale geldiği görülmektedir. Ancak hala on yedi adet odası sağlamdır.

Bu güzel ilde okurken oldukça mutlu bir dönem geçireceğinize emin olabilirsiniz.