Bingöl Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bingöl Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bingöl Kız Yurtları, Bingöl Yurtları, Bingöl Kız Öğrenci Yurtları

Bingöl İli, Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Bingöl, 8.277 kilometrelik yüzölçüme sahiptir. Sınırlarında bulundurduğu Bingöl Dağı nedeni ile şehir de bu ismi almıştır. Yaz ayları sıcak geçen şehirde ortalama yıllık sıcaklık ise yapılan incelemelerde on üç dereceyi bile bulmamıştır. Kışları da serin olarak yaşanır.

Bingöl’de yurtlar belirli standartlara sahiptir. Odaları genelde birden fazla kişiye hizmet verecek şekilde düzenlenmiştir. Yataklar genel olarak ranza tipindedir. Her kız öğrenci için kendisine özel elbise dolapları ve çalışma masaları odalarda bulunmaktadır. Odalar kalorifer sistemi ile ısıtılmaktadır. Odaların bulunduğu katlarda tuvalet ve banyo olan yurtlar da vardır. Ancak çoğu yurtta banyolar, hamam tipi düzenlenmiştir ve banyo yapabilmek için belirli saatleri vardır. Tuvaletler genelde ortak kullanıma tabidir. Rahat ve sessiz bir ortamda ders çalışabilmeniz için ise çalışma odaları hazırlanmıştır. Bu odalarda yirmi kişi ile otuz kişi arasında öğrenci rahatça ders çalışabilmektedir. Bu odalar, her saat kullanıma açıktır ve belirli aralıklara temizliği yapılmakta ve çöpleri alınmaktadır. Bazı yurtlarda wireless hizmeti verilirken, bazı yurtlarda bu ihtiyaç internet odaları ile karşılanmaktadır. İnternet odaları devlet yurtlarında ücretlidir. Ancak bu ücret çok cüzi bir miktarda alınmaktadır. Güvenliğin de önemsendiği yurtlarda, giriş çıkışlar resimli öğrenci kartları ile yapılmaktadır ve belirli saatleri vardır. Yurtların her alanında temizlik için görevlendirilmiş personeller bulunur ve rutin olarak gerekli hijyen sağlanır.

Bingöl İli’nde tek bir üniversite bulunmaktadır. 2007 yılında Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanması sonucu kurulmuştur. Eğitim dili Türkçe olan üniversitede; Coğrafya, Aktüerya Bilimleri, Doğu Dilleri Ve Edebiyatı, Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü, Psikoloji, İstatistik Bölümü, Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Sosyal hizmet bölümleri Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğrencilere eğitim veren bölümlerdir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ve Veteriner Fakültesi de üniversitenin diğer eğitim birimlerindendir. Üniversite aynı zamanda iki enstitüye, üç yüksekokula ve beş meslek yüksekokuluna da sahiptir.

Bingöl harika bir doğaya ev sahipliği yapmaktadır. Bingöl’ün Solhan İlçesi’nde göl içinde bulunan yüzen ada buna bir örnektir. Gölün ortasında hareket eden ve birbirinden bağımsız üç adet ada vardır ve Bingöl halkı tarafından keşfedilmiştir. Gölün suyu tatlıdır ve balık yetiştiriciliğine uygundur. Adaların üzerinde bir takım ağaçlar olduğu da görülmektedir. Adaların üzerine çıkılabilmektedir. Buradaki doğa harikasına mutlaka yakından bakmanızı öneririm. Bu ilin bir diğer özelliği ise güneşin doğuşunun oldukça net izlenebilmesidir. Bu olay, dünyada Bingöl dışında bir tek İsviçre’nin Alp Dağları’nde yaşanabilmektedir. Güneşi doğarken Bingöl Dağı’nda bulunan Kale Tepesi’nden izlerken eşsiz bir güzelliğe şahit olacaksınız.

Bingöl’de öğrenciliğiniz güneşin size farklı sunulduğu gibi özel anlarla dolu geçecektir.