Bitlis Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bitlis Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bitlis Erkek Yurtları, Bitlis Erkek Öğrenci Yurtları, Bitlis Özel Yurtlar

Tarih kokan bu güzel şehir, ülkemizin Van, Siirt, Batman, Ağrı ve Muş illeri ile komşudur. Oldukça güzel olan bu ilin, milattan önce iki bin yıllarına kadar uzanan eski bir tarihi bulunmaktadır. Makedonya, Roma ve Bizans gibi yaşanmış tarihe ev sahipliği yaptığı, yapılan arkeolojik kazılarda açıkça görülmektedir. Bitlis’te havaalanı bulunmadığı için çevre illerde bulunan – Van, Batman ve Muş – Türk Hava Yolları’na ait seferlerle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Eğer buraya gelmiş bir öğrenci iseniz barınma sorununuz için özel yurtların hizmet vermek için hazır olduğunu söylemek isterim. Devlet yurtlarının burada bulunan öğrencilere yetersiz geldiği bilinmektedir. Bu durumda özel yurtlar, siz öğrencilerin imdadına yetişmektedir. Ücretleri yurtların gerek bulundukları konuma gerekse sunduğu hizmetlere göre değişen yurtlarda evinizin rahat ortamı sizlere sunulmaktadır. Yurtlarda dinlenme odaları, sınırsız internet hizmetleri ve etüd salonlarına kadar her şey düşünülmüştür. Dinlenme odaları oldukça ferahtır ve içinde TV de bulunmaktadır. Bu odalarda her zaman sıcak su, içme suyu ve çeşitli içecekler bulunmaktadır. Dilediğiniz zaman kahve ya da çayınızı yudumlarken öte yandan da TV de en sevdiğiniz programı izleyebilirsiniz. Üstelik tüm bunları rahat ve konforlu koltuklarda yaşayabilirsiniz. Etüd salonlarında sessiz ve rahat bir şekilde çalışma imkanı vardır. Camlar, ses geçirmez özellikte tamamen dış dünyadan soyutlanmanız için özel olarak düşünülmüştür. Yurt içinde gelen misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz odalar da vardır. Bu odalarda onlarla hasret giderebilir ve yine oda da bulunan çay ve kahve gibi içecekleri ikram edebilirsiniz. Yurtların çoğu üniversiteye yakındır. En uzak olan yurtlar bile tek vesait ile üniversiteye ulaşım imkanı sunmaktadır. Özel yurtlar belli öğrenci kapasitesine sahip olduğu için erken davranmanızda fayda vardır.

Bitlis; Adilcevaz, Ahlat, Bitlis Merkez, Güroymak, Hizan, Mutki ve Tatvan olmak üzere toplamda yedi ilçeye sahiptir. En fazla nüfusa sahip olan ilçesi 83.790 kişilik nüfusu ile Tatvan İlçesi’dir. En sakin ilçesi ise Adilcevaz ilçesidir. Bu ilçenin nüfusu ise 31.746 kişiden oluşmaktadır. Bitlis’in toplam nüfusu 2012 verilerine bakıldığında 337.253 kişiden oluşmaktadır.

Bitlis; köprüleri, hamamları ve türbeleriyle tarih kokan bir şehirdir. Kasrik Köprüsü olarak da bilinen Narlıdere Köprüsü en güzel mimari eserlerinden biridir. Köprüye ait bir kitabe bulunmamaktadır. Bu nedenle hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığına dair net bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Ancak köprünün mimarisi dikkate alındığında Osmanlı döneminde yapıldığına dair tahminler yapılmaktadır. Bu il, şifalı sularıyla ünlü birçok kaplıcaya da sahiptir. Çukur Kaplıcası, Germav Kaplıcası ve Nemrut Dağı Kaplıcası bunlardan bazılarıdır.

Burada kaldığınız süre içinde hiç sıkılmadan eşsiz bir zaman geçirebilirsiniz. Bitlis’in müzesi, hamamları, köprüleri, kaplıcaları, hanları, camii ve kaleleri size kendinizi Osmanlı döneminde hissettirecektir. Öğrenciliğin tadı size iyi hizmet sunan yurtları ile daha da keyifli hale gelecektir.