Bitlis Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bitlis Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bitlis Kız Yurtları, Bitlis Yurtları, Bitlis Kız Öğrenci Yurtları

Bitlis İli, ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. 8.855 kilometre kare olan yüzölçümü ile Bitlis, birçoğu sarp olan dağlık bir ildir. Bitlis’te kışlar oldukça serin geçmektedir. Yazlar ise sıcak ve kurak olarak geçer. Bulunduğu bölge nedeni ile hem karasal iklim hem de Akdeniz iklimi arasında bir iklim yaşanmaktadır.

Bitlis’te kız öğrenci yurtları her yıl yeni öğrencileri ile buluşmaktadır. Kız öğrenci yurtlarında kendinizi evinizdeymiş gibi huzurlu ve mutlu hissetmeniz mümkündür. Odaları genelde iki ve daha fazla kişinin yaşayabileceği şekilde hazırlanmıştır. Genelde ranza sistemi bulunan odalarda giysi dolabı ve çalışma masası da bulunmaktadır. Bazı yurtlarda ranza sistemi yerine tek kişilik baza tarzında yataklar vardır. Dilerseniz odanızda , dilerseniz yurtların size sağlamış olduğu çalışma odalarında sessiz ve sakin bir ortamda ders çalışabilirsiniz. Çalışma odaları genelde en az yirmi kişinin çalışabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Çalışma odaları 7 gün 24 saat ders çalışmaya müsaittir. Genel temizlikleri yurt tarafından sağlanmaktadır. Bazı yurtlar sınırsız internet seçeneğini odanıza kadar getirmektedir. Bazı yurtlarda ise internet odaları vardır. Bu odalarda bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Çok fazla olmasa da kuaför hizmeti sunan yurtlar da bulunmaktadır. Tuvalet ve banyo ihtiyacınız her katta sağlanmıştır. Yurtların bir kısmında ise banyolar genel kullanıma açıktır. Tuvalet ve banyo temizlikleri ise gün içinde birkaç defa yapılmaktadır. Yurtların hijyenik ve temiz olması oldukça önemsenmektedir. Güvenlik de dikkate alınan en önemli konulardandır. Resimli kartlarınız size özeldir ve yurda ancak bu kartlarla giriş yapabilirsiniz. Güvenlik personelleri vardiya sistemi ile her zaman görevlerinin başında bulunmaktadır.

Bitlis’te bir adet üniversite bulunmaktadır. Bitlis Eren Üniversitesi, 2007 yılında Ahmet Necdet Sezer onayı ile kurulmuş on yedi üniversiteden sadece biridir. “Bilgi Çağında Öncü Olacağız” sloganıyla eğitimine başlayan üniversitede Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi olmak üzere üç fakülte bulunmaktadır. 3 yüksekokul ve ayrıca 7 meslek yüksekokula sahip olan üniversite, bir devlet üniversitesi olma özelliğini taşır.

Bitlis; kaleleri, hamamları ve tarihi mekanları ile sizlere boş vakitlerinizin güzel geçeceğini garanti eden bir şehirdir. Bitlis Kalesi’ne yolunuz düşerse, sizi eşsiz bir görüntünün karşıladığını görebilirsiniz. Büyük İskender’in emri ile yapılan kale, şehir merkezinde dik bir yamaçta tüm şehri izlemektedir. Bitlis’in tek müzesi olan Ahlat Müzesi ise sizi Ahlat ilçesinde beklemektedir. Müze, Selçuk Mezarlığı’na oldukça yakındır. Müzede, tarihe yönelik etnografik ve arkeolojik eserleri bir arada görebilirsiniz. Ahlat Emir Bayındır Köprüsü de 13. yüzyıla dair izleri ile günümüz ile tarih arasında köprüdür adeta. Mutlaka görmeniz gereken tarihi köprülerden biridir.

Burada öğrencilik, tarihin kucağında ve bu güzel şehrin sıcaklığında geçmektedir. Burada okumanın ayrıcalığı sizleri de beklemektedir.