Bolu Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Bolu Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Bolu Kız Yurtları, Bolu Yurtları, Bolu Kız Öğrenci Yurtları

Bolu İli; Karadeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir. 8.276 kilometre karelik yüz ölçümü ile ülkemizin yaklaşık yüzde birlik bir alanını kaplar. Deniz ve kara iklimi arasında bir iklime sahip olan Bolu’da, gece ve gündüz arasında oldukça fazla sıcaklık farkı yaşanmaktadır. Yağışın çoğu kış aylarında olmaktadır. Bolu’nun yarısından fazlası da neredeyse ormanlık bir alana sahiptir.

Bolu’da bulunan özel yurtlarda deyim yerindeyse ekstra lüks bir hizmet verilmektedir. Yurtların çoğunda açık büfe kahvaltısı verilmektedir. Akşam yemekleri ise en az dört çeşitten oluşmaktadır. Ücretsiz olarak yirmi dört saat boyunca internet hizmeti ile derslerinize maksimum yardımcı olabilmeyi hedeflemişlerdir. Ani elektrik ve su kesintilerine karşı jeneratör ve su tankı ile gerekli önlemler de alınmıştır. Her saat sıcak su verilmektedir. Size özel verilen nevresim takımları on beş günde bir yıkanmakta ve yataklarınıza serilmektedir. Öğrencilere ait çamaşır makinaları, ütü ve ütü masaları hatta buzdolapları bile vardır. Burada yurtta kaldığınızı unutabilirsiniz, çünkü bir evde olması gereken tüm ihtiyaçlarınız yurtlarda sizler için hazırlanmıştır. Hatta dilediğiniz zaman spor bile yapma şansınız vardır. Spor salonları konusunda deneyim sahibi hocalar eşliğinde sizleri beklemektedir. Etüd salonları sizlerin rahat ders çalışabilmesi için en ince ayrıntısına kadar düşünülerek oluşturulmuştur. Mimarlık ve Mühendislik bölümü öğrencileri için plan ve proje masaları bile etüd salonlarında bulunmaktadır. Güvenliğiniz ise kameralarla 7 gün 24 saat boyunca sağlanmaktadır. Yurt giriş ve çıkışları belli saatler aralığında olmakla birlikte genel olarak kartlı sistem kullanılmaktadır.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, şehrin tek üniversitesidir. 1992 yılında kurulan üniversitenin eğitim dili Türkçe’dir. Akademik personel sayısı ise nerdeyse bine yakındır. Üniversite; Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen - Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik - Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi olmak üzere toplamda on adet fakülteye sahiptir. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ise üniversitenin diğer eğitim birimlerinden bazılarıdır. Üniversitede aynı zamanda 6 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu ve 9 adet de Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

Bolu ilinde bulunan ve doğanın bizlere sunduğu güzellikleri mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Bunlardan biri Karamurat Gölü’dür. Dağların arasında kalan bu güzel gölde birçok çeşit balık yaşamaktadır. Temiz hava eşliğinde dinlendirici etkisi ile bu göle ziyaretiniz sonunda kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz .Fatih Sultan Mehmet’in hocalığını yapan Akşemseddin ‘ e ait türbe yine Bolu sınırları içinde bulunmaktadır. Her yıl Mayıs ayında Akşemseddin’i anma töreni yapılmaktadır. Arzu ederseniz siz de bu törene katılabilirsiniz.

Eşi benzeri olmayan bu güzelliklerin şehri Bolu’da öğrencilik doğa ile iç içe geçecek ve tüm tarihi esintileri ile harika zaman geçireceksiniz.