Çanakkale Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Çanakkale Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Çanakkale Erkek Yurtları, Çanakkale Erkek Öğrenci Yurtları, Çanakkale Özel Yurtlar

Çanakkale İli; Tekirdağ, Edirne ve Balıkesir ile komşudur. Aynı zamanda Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul ile birlikte Trakya bölgesinde yer alır. Genel olarak ılıman bir iklime sahiptir ve kar yağışı oldukça azdır.

Çanakkale, gerek bulunduğu konumu gerekse eşsiz Çanakkale Boğazı ile ülkemizin eşsiz illerinden biridir. Burada birbirinden farklı yurt seçenekleriyle öğrenci hayatınızı harika geçirebilirsiniz. Tüm öğrencilerin belirli korkularla geldikleri, memleketlerinden uzakta okurken yaşadığı sıkıntıları azaltmak için oldukça özel yurtlar vardır. Yurtlarda odalar genelde kalabalık değildir. En fazla dört kişilik odalar vardır. Kişiye özel olarak çalışma masası, ranza tipi yataklar – bazı yurtlarda tek kişilik karyola olabilmektedir – ve giysi dolapları vardır. Her öğrenciye özel kilitli dolaplarda kişisel eşyalar rahatlıkla bırakılabilmektedir. Bazı yurtlar üç öğün yemek hizmeti sunarken, bazılarında ise sadece sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilmektedir. Dinlenme odaları, hobi odaları ve misafir odaları da verilen diğer hizmetler arasındadır. Çamaşır odaları da olan yurtlarda öğrenciler kendilerine ait çamaşırları yıkayabilmektedir. Yine ütü odaları ve ütüler de bulunmaktadır ki öğrenciler bu hizmet sayesinde giysilerini ütüleyebilmektedir. Ortak kullanım alanları da belirli aralıklarla temizlenmekte ve hijyene de dikkat edilmektedir. 24 saat sınırsız internet imkanı ile boş vakitleriniz eğlenceli geçecektir. Yurtlarda birçok etkinlik de düzenlenmekte ve yorgun geçen sınavların ertesinde enerji depolamanız için her şey yapılmaktadır. Mangal partileri, futbol turnuvaları ve tavla turnuvası gibi çeşitli eğlenceler yurtlarda sizleri beklemektedir.

Çanakkale, 2012 verilerine bakıldığında toplamda 143.041 kişilik nüfusa sahiptir. Nüfusun %80’inden fazlası şehir merkezinde bulunmaktadır. Çanakkale’nin; Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice, Çan ve Çanakkale Merkez olmak üzere toplam on iki ilçesi bulunmaktadır.82.037 kişilik nüfusuyla en kalabalık ilçesi Biga olup, en az nüfusa sahip ilçesi ise Bozcaada’dır.

Çanakkale deyince akla kuşkusuz ilk gelen Çanakkale Boğazı’dır. Ortalama derinliği 65 metre olan bu boğazın eski döneme ait isimleri Dardanelya ve Hellespontus’tur. Çanakkale boğazı tarihin en derin savaşına ev sahipliği yapmış - 1.Dünya Savaşı- ve bu savaşta binlerce kişinin ölümüne tanık olmuştur. Çanakkale tarih kokar. Burada tarihin içinde kendinizi kaybolmuş hissedebilir ve geçmişin izlerini şehrin her köşesinde bulabilirsiniz. Buraya gelmişken, 1.Dünya savaşı sırasında hayatını kaybeden 253.000 askerimiz için yapılan Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı görmeden gitmemenizi öneririz. Anıtın yapımı tam altı yıl sürmüştür ve yüksekliği kırk bir metreyi aşmaktadır. Bigalı Atatürk Evi de görmeniz gereken diğer yerlerdendir. Atatürk’ün eski zamanlarda geçici olarak ikamet ettiği ev, şuan müze olarak ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Ulu Önder Atatürk’e ait bir takım eşyaların da bulunduğu müze 1983 yılından beri kapılarını bizlere açmıştır.

Çanakkale’de okumak, tarihi solumaktadır. Burada geçmişe dair izleri bulacak ve evinizin rahatlığındaki yurtlarda soluksuz bir öğrencilik yaşayacaksınız.