Çankırı Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Çankırı Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Çankırı Kız Yurtları, Çankırı Yurtları, Çankırı Kız Öğrenci Yurtları

Çankırı, İç Anadolu bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Yüzölçümü 8.411 kilometre kare olan Çankırı ili, eski dönemlerde Çangırı ve Çengiri olarak da anılmıştır. 730 metrelik rakıma sahip olan ilin plaka kodu ise 18’dir.

Çankırı’da rahat ve huzurlu olabileceğiniz bir kız yurdu bulabilirsiniz. Genelde doğalgazlı ısıtma sistemlerine sahip olan yurtların bir kısmında 24 saat sıcak su bulunurken, bazı yurtlarda ise belirli saat aralıklarında verilmektedir. Odalar genelde daire şeklinde düzenlenmiştir. Her hatta tuvalet ve banyosu olan yurtlarda, bu alanlar sadece o koridorda bulunan oda öğrencileri tarafından kullanılabilmektedir. Bazı yurtlarda tek kişilik odalar bulunmaktadır. Genelde oda sayıları üç ve dört arasında değişmektedir. Bu sayede yurtlar her bütçeye hitap edebilmeyi hedeflemiştir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği oldukça sağlıklı ve hijyenik ortamlarda sizler için hazırlanmaktadır. Ders çalışabilmeniz için sese ve soğuğa karşı izole edilmiş odalar sizleri beklemektedir. Zengin kütüphaneleri olan yurtlar vardır ki her türlü bilgiye ulaşmanızı sağlar. Tabi ki internet hizmeti de verilmekte ve dünyayla olan iletişiminiz her zaman aktif olarak devam edebilmektedir. Yurtlar sadece bu hizmetlerle de kalmayıp sizlerin motivasyonu için de farklı zamanlarda çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Piknikler, geziler ve eğlenceli oyunlar ile kız yurtlarının geçirdiği en keyifli anları sizler de yaşayabilirsiniz.

Çankırı’da bir tane üniversite bulunmaktadır. 2007 yılında Ahmet Necdet Sezer’in onayı ile kurulan Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin eğitim dili Türkçe’dir. “Güler yüzlü bir üniversite” sloganıyla her yıl binlerce öğrenciye kapılarını açan bu güzel üniversitede birçok bölüm bulunmaktadır. Edebiyat Fakültesinde; İstatistik, Doğu Dilleri ve Edebiyatı,Felsefe Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji Bölümü,Tarih Bölümü,Batı Dilleri ve Edebiyatı ve Coğrafya Bölümü olmak üzere toplam sekiz adet bölüm bulunmaktadır. Fen Fakültesi’nde ise; Biyoloji Bölümü, Fizik Bölümü, Kimya Bölümü ve Matematik Bölümü vardır. Güzel Sanatlar Fakültesi de bulunan üniversitede; Grafik Tasarım, Resim, Seramik, Heykel, Müzik Teknolojileri, Tekstil Tasarımı ve Sinema TV bölümleri de yer almaktadır. İktisadi ve İdari Bilimler, Orman ve Mühendislik Fakülteleri de üniversitenin diğer eğitim veren alanlarıdır. 4 adet enstitü, 4 meslek yüksekokulu ve 2 adet de yüksekokul da üniversitede bulunmaktadır.

Çankırı’da sadece yurt içinde değil, şehir içinde de stres atıp gezebileceğiniz birçok yer vardır. Eğer pikniğe gitmek isterseniz Orman Fidanlığı’nı tercih edebilirsiniz. Burada yeşilin sıcak havası içinde oturma yerleri, çeşmeler ve tuvaletler bulunmaktadır. Keyifli bir gün geçirebileceğiniz bu yer, merkeze sadece beş kilometre uzaklıktadır. Dilerseniz oldukça eski bir tarihi olan Bayramören Köprüsü’nü de ziyaret edebilirsiniz. Melan Çayı üzerinde kurulan bu güzel köprünün üst kısmı çatı şeklinde korunmuştur. Köprünün farklı mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.

Burada öğrenciliğiniz sandığınızdan daha keyifli geçecektir. Gerek tarihi eserleri gerek ise gezilecek güzel yerleri ile Çankırı’da okuduğunuza pişman olmayacaksınız.