Çorum Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Çorum Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Çorum Kız Yurtları, Çorum Yurtları, Çorum Kız Öğrenci Yurtları

Çorum, İç Orta Karadeniz bölgesinde bulunan bir ilimizdir. 12.820 kilometre karelik yüzölçüme sahiptir. Meşhur leblebisi , Osmancık ve Kargı’da üretilen pirinçleri ile dünya çapında bir üne sahiptir. Burada, ayrıca eski medeniyetlere ait birçok izlere rastlanmaktadır.

Çorum’da kız öğrenci yurtlarında tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için her şey düşünülmüştür. Her bütçeye uygun ve farklı özellikte odalar vardır. Ranzalı ya da bazalı odalar olduğu gibi, tek kişilik, iki kişilik gibi değişik seçenekler de mevcuttur. Odalarda mutfak, televizyon, tuvalet, duş, telefon, buzdolabı ve çalışma masası gibi her şey bulunmaktadır. 24 saat boyunca sıcak su bulunmaktadır. Odalar, temizlik görevlileri tarafından belirli aralıklarla temizlenmektedir. Hijyen yurtlarda oldukça dikkat edilen konulardandır. Odalar içindeki eşyalar oldukça kullanışlı bir şekilde yerleştirilmiştir. Kalabalık olan odalarda, öğrencilerin birbirlerini etkilemeyecek şekilde çalışma masaları ve giysi dolapları yerleştirilmiştir. Odaların dışında etüd salonları da vardır. Çalışmak için sessiz ve kitaplarla dolu bir alan isterseniz bu hizmet de mevcuttur. Çamaşır odaları da vardır ve temizlik görevlileri tarafından sizlerin çamaşırları yıkanarak kurutulur. Tekrar odanıza kadar getirilir. Ütü hizmeti de verilerek, kıyafetlerinizin ütülenmesine kadar tüm hizmetler sizlere sunulmaktadır. Ulaşımı da ring servislerle ücretsiz veren yurtlar vardır. Bu nedenle üniversiteye uzak olan yurtlar, size bu yönde de büyük kolaylık sunmaktadır.

Çorum’da bir adet üniversite vardır ve adı Hitit Üniversitesi’dir. 2006 yılında kurulmuş olan bu devlet üniversitesinde tercih yapabileceğiniz birçok bölüm bulunmaktadır. Fen Edebiyat Fakültesinde; Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Arkeoloji, Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Hititoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Antropoloji ve Tarih bölümleri bulunmaktadır. Antropoloji İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde; İktisat, İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ayrıca Uluslararası İlişkiler bölümü vardır. İlahiyat Fakültesi’nde ise; Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları ek olarak da Temel İslam Bilimleri bölümleri mevcuttur. Mühendislik Fakültesi 2010 yılında ilk mezunlarını vermiştir ve bu fakültede de birçok bölüm bulunmaktadır. Kurulma aşamasında olan Tıp, Veterinerlik, Güzel Sanatlar ve Mimarlık fakültesi ve İletişim Fakültesi henüz hizmete geçmemiştir. Hitit Üniversitesi; 5 meslek yüksekokulunu ve 3 enstitüyü de bünyesinde bulundurur.

Evliya Çelebi’nin gezi kitabında da yer verdiği Çorum Kalesi, tarihi bir atmosferi size yaşatmak için ziyaretinizi beklemektedir. Bizans dönemini yansıtan kalenin 1577 yılında yapıldığı bilinmektedir. Güzel kale, tarihi izleri ile günümüze kadar ulaşmıştır. Çorum Merkezde bulunan Çorum Saat Kulesi, heybetiyle şehri her gün selamlamaktadır. 1896 yılında yapılmıştır. Kulenin yapılması anında sarı kesme taş kullanılmış olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu kule, bir minareye de benzetilmektedir.

Çorum, bünyesinde barındırdığı üniversitede her yıl binlerce öğrenciye kapılarını açmaktadır. Tarihe ışık tutan eserleri ve güzellikleri ile sizlere unutulmayan anılar yaşatacaktır.