Diyarbakır Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Diyarbakır Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Diyarbakır Erkek Yurtları, Diyarbakır Erkek Öğrenci Yurtları, Diyarbakır Özel Yurtlar

Diyarbakır İli; Bingöl, Elazığ, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Muş ve Batman illeri ile komşudur. Diyarbakır’da, yayla ve kara iklimi hüküm sürmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları da az yağışlı ve soğuk geçmektedir.

Burada bulunan bir öğrenci iseniz, erkek öğrenci yurtlarından birini tercih edebilirsiniz. Yurtlarda bulunan odalar genelde kalabalıktır. Bu nedenle tek kişilik bir oda bulmanız oldukça zordur. En az iki kişilik olmak üzere üç, dört ve hatta beş kişilik odaları olan yurtlar da vardır. Odaların içinde bazalı yatak tercih eden yurtlar olduğu gibi ranza sistemine dayalı odalar da yurtlar tarafından tercih edilmektedir. Ranza sistemi ile yer tasarrufu sağlanmakta ve öğrenciler için daha geniş alanlar oluşturulmaktadır. Yatak dışında odalarda giysi dolapları ve çalışma masası vardır. Oda, ortak kullanıma ait olduğu için daha sessiz bir ortamda ders çalışılabilecek etüt odaları da öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Etüt salonları için belirli bir saat bulunmamakta ve yedi yirmi dört dilediğiniz zaman ders çalışabilirsiniz. Yurtlarda genel olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilmekte olup, üç öğün yemek veren yurtlarda vardır. Yurtların kimi aşçılar aracılığı ile akşam yemeğini hazırlarken kimisi de dışarıdan sipariş ile getirtmektedir. Ancak aşçı yöntemi daha yaygın olarak tercih edilmektedir. Banyo ve tuvalet kullanımları genelde ortak alanlarda bulunur ve oda içlerinde yoktur. 24 saat sıcak su ve internet gibi diğer hizmetlerde öğrencilere sunulmuştur. Güvenlik, öğrenci bilgilerini içeren kimlikler kullanılarak sağlanmakta ve kameralarla yurtlar takip edilmektedir.

Oldukça kalabalık olan Diyarbakır İl’inin nüfusu 2013 yılında 1 Milyon 570 Bin 943 kişiyi görmüştür. Diyarbakır; Bağlar, Dicle, Ergani, Eğil, Hani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur, Çermik, Çınar ve Çüngüş olmak üzere toplamda on altı ilçeye sahiptir. En fazla nüfusa sahip olan ilçesi Bağlar İlçesi’dir. Bağlar’ın nüfusu ise 349.918 kişiden oluşmaktadır. Çüngüş İlçesi ise Diyarbakır’ın 13.544 kişilik nüfusu ile en az nüfusa sahip ilçesidir.

Diyarbakır’da görülmeye değer birçok mekân vardır. Asur Kalesi, sizlere tavsiye edebileceğim bir tarihi mekândır. Bu kalenin Artur döneminde yapıldığı düşünülmekte ve Eğil ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Kalenin öneminin artması amacıyla belirli planlar üzerine çevresinde yağmur suyu toplama kuyuları ve gizli tüneller yapılmıştır. Oldukça güzel olan bu kaleyi görmeden bu ilden ayrılmayın derim. Parlı Sefa Camii’si , Sur İlçesinde bulunmakta ve mihrabı, mimarisi ayrıca da minberi ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu caminin en güzel özelliği şudur; caminin yapımı sırasında kirecine Diyarbakır’a özgü güzel kokan çiçekler eklenmiştir. Caminin güzel koku yayması için minaresi bezlerle muhafaza edilir ve sadece Cuma günleri hizmete açılırdı. Şuan aktif olarak hizmete açık olan camiyi siz de görebilirsiniz.

Burada öğrenciliğiniz buram buram tarih kokan bir şehirde geçecektir.