Diyarbakır Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Diyarbakır Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Diyarbakır Kız Yurtları, Diyarbakır Yurtları, Diyarbakır Kız Öğrenci Yurtları

Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. 2.060 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan Diyarbakır’da, yaz aylarındaki sıcaklık neredeyse kırk yedi dereceyi bulurken kışın ise sıcaklık eksi yirmi beş dereceye kadar düşmektedir.

Diyarbakır’da çok fazla yurt seçme olanağınız yoktur. Çünkü yurtlar sınırlı sayıdadır. Genel olarak çok öğrenciyi bünyesinde bulundurur. Odalarda bulunan yataklar daha çok ranza tipinde seçilmiştir. Aynı odada dört, beş hatta altı kız öğrenci barındıran yurtlar bile vardır. Odalarda kişilere özel giysi dolapları vardır ve kilitlenebilir özelliktedir. Tuvaletler, odaların bulunduğu katlarda ve ortak kullanım alanları içindedir. Banyolar da tıpkı tuvaletler gibi ortak kullanıma açıktır. Belirli saatlerde sıcak su hizmeti verilmektedir. Bilgisayar odalarında internet hizmetine ulaşmanız mümkündür. Belirli ücret karşılığında ve belirli saatlerde açık olan bilgisayar odalarında dersleriniz için destek alabilirsiniz. Yemekhanelerde özel aşçıların yaptığı yemekler ile akşamları bir ziyafet çekebilirsiniz. Sabah kahvaltısı da yurtlarda okul öncesi sizlere verilmektedir. Yurtlarda belirli aralıklarla nevresimleriniz ve kıyafetleriniz yıkanmaktadır. Ütü masaları katlarda bulunmakta olup, kendinize ait ütülerle kıyafetlerinizi ütüleyebilirsiniz. Güvenlik için ise yurtların çoğunda resimli kimlik kartları tercih edilmiştir. Kameralarla da yurt giriş çıkışları takip edilmektedir.

Diyarbakır’da iki adet üniversite bulunmaktadır. Şehrin en eski üniversitesi Dicle Üniversitesi olup, 1974 yılında kurulmuştur. Eğitim dilleri Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca’dır. “Çağdaş Eğitim” sloganıyla yola çıkan üniversitede; Tıp Fakültesi, Diş hekimliği Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunmaktadır. Bu sene kurulan Selahaddin Eyyubi Üniversitesi ise bir vakıf üniversitedir. Üniversite; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi olmak üzere dört fakülteye sahiptir. Yerel Diller Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sağlık Bilimler Enstitüsü olmak üzere ise dört adet enstitüye sahiptir. Bir adet de meslek yüksekokulu vardır.

Diyarbakır’da okurken tarihine de tanıklık edebilirsiniz. Gezilecek ve görülecek birçok güzel mekan bu şehirde sizleri beklemektedir. Bunlardan biri Diyarbakır Müzesi’dir. Müzede eski dönemlere ait eserleri görebilirsiniz. Takılar, ahşap eserler ve silahlar bunlardan bazılarıdır. Diyarbakır Surları da gezilmesi gereken en güzel tarihi mekanlardan biridir. Çin Seddi’nden sonra en uzun sur olma özelliğine sahiptir. Dört adet ana kapıya sahiptir. Surların yapılış tarihine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bilinen gerçek şudur ki görkemli surları ziyaret etmek için mutlaka kendinize zaman ayırmalısınız. Dicle Köprüsü, şehre üç kilometre uzaklıktadır ve on gözlü bir mimarisi vardır. Sizi eski dönemlere götürecek olan bu tarihi köprü, sizleri kendine hayran bırakacaktır.

Diyarbakır, sıcak insanları ve sizleri evinizde hissettirecek yurtları ile rahat bir öğrencilik hayatı vadetmektedir.