Edirne Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Edirne Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Edirne Kız Yurtları, Edirne Yurtları, Edirne Kız Öğrenci Yurtları

Marmara Bölgesi’nde bulunan Edirne İli, 6.119 kilometre karelik bir yüzölçüme sahiptir. Yunanistan ve Bulgaristan yanında Tunca, Arda ve Meriç ırmaklarının buluştuğu yerde kurulmuş olan Edirne, kırk bir metrelik bir rakımda bulunmaktadır. Haçlı Seferleri sırasında birçok kez kuşatılan bu il, her yıl binlerce öğrenciyi topraklarında misafir etmektedir.

Sıcak insanları ile öğrencilere yakın olan Edirne’de yurtlar oldukça lüks dizayn edilmiştir. Birçok seçeneklere ait odaları ile tercihlerinize uygun bir yer mutlaka bulabilirsiniz. Kız öğrenci apartları da Edirne’de oldukça fazla bulunur. Bu apartlar, sizi sanki kendi evinizdeymiş gibi hissettirecek kadar özel düşünülerek hazırlanmıştır. Açık mutfağı, rahat koltukları, TV ve TV ünitesi, kitaplığı, halısı, banyosu ve yatakları ile eviniz gibi bir apartta kalmanın tadını çıkarabilirsiniz. Çalışma masası, yemek masası ve kliması da bulunan odalarda öğrenciliğiniz harkulade geçecektir. Odanızda buzdolabı da vardır. Bazı yurtlarda fitness salonları, hobi odaları, revir ve kantin hizmetleri de yer almaktadır. Sporunuzu yapabilir, canınızın çektiği bir yiyeceğe anında kantinden ulaşabilirsiniz. Her hangi bir rahatsızlığınız olduğunda ilk müdahale revir odasında yapılmakta ve çok acil durumlarda 7 gün 24 saat yurtlarda bulunan yurt görevlileri tarafından hastaneye götürülmektesiniz. Sabah kahvaltısı açık büfe olarak sizlere sunulmakta ve dilediğiniz ve sevdiğiniz şeyleri yeme imkanınız vardır. Akşam yemeği için ise yine aşçılar tarafından hazırlanan en az dört çeşit yemek sizlere sunulmaktadır. Parmak izi okuma yönetimi ile yurda girebilmekte olan öğrenciler, güvenlik amacıyla ortak kullanım alanlarında kameralarla takip edilmektedir.

1982 yılında kurulan Trakya Üniversitesi, şehrin takip ettiği tek üniversitedir. “Geleceğe köprü” sloganıyla eğitim veren üniversitede eğitim dili Türkçe olan devlet üniversitesi oldukça fazla tercih edilmektedir. Üniversite; Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Balkan Araştırmaları Enstitüsü olmak üzere dört adet enstitüye sahiptir. Trakya Üniversitesi’nde; Tıp Fakültesi, Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere on iki fakülte bulunmaktadır. Ayrıca üniversite; 6 yüksekokul, 1 konservatuar ve 9 adet de meslek yüksekokuluna sahiptir.

Edirne’de görülecek harika eserler vardır. Bunlardan biri de Selimiye Camii’sidir. Mimar Sinan tarafından yapılan cami 1568 – 1574 yılları arasında inşa edilmiştir. Osmanlı dönemine ait cami, Osmanlı mimarisine ışık tutmaktadır. Mimar Sinan bu camii için şu meşhur sözünü söylemiştir; “"Çıraklığımı İstanbul'daki Şehzade Camii'nde yaptım. Kalfalığımı da Süleymaniye Camii'nde tamamladım. Fakat bütün gücümü bu Selimiye Camii'nde sarf edip ustalığımı ayân ve beyân ettim.". Öyle ki caminin tek kubbeli oluşu Allah’ın tek oluşunu, cami pencerelerinin beş aşamadan oluşması ise İslam dininin beş şartını resmetmektedir.

Edirne, öğrencilere ayrı bir önem veren ve güzel mekanları ile sizleri de bekleyen güzel bir şehrimizdir.