Gaziantep Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Gaziantep Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Gaziantep Erkek Yurtları, Gaziantep Erkek Öğrenci Yurtları, Gaziantep Özel Yurtlar

Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Şanlıurfa ile komşu olan Gaziantep, eskiden sadece Antep olarak anılırdı. Ancak 1919 yılında Fransızların Antep’i işgal etmelerine karşı gösterdikleri eşsiz mücadele ve halkın bu vatanseverlikleri nedeni ile 1921 yılında kurtulan Antep’e Gazi ünvanı verilmiştir. Burada okumak, tarihin izlerini de görmek demektir.

Gaziantep, tüm sıcaklığı ile kendisine misafir gelen öğrencilerine kalacak birçok yurt sunmaktadır. Burada odalar genelde iki ve daha fazla kişinin yaşayabileceği şekilde düzenlenmiştir. Odaların bir kısmında ranza tipi yataklar varken bir kısmında tekli baza yataklar vardır. Çalışma masaları, giysi dolapları ve komidinler sizler için odalarda bulunmaktadır. İsterseniz odanızda ders çalışabilir isterseniz de sizin için düzenlenen sessiz ve oldukça ferah çalışma odalarında derslerinize çalışabilirsiniz. Çalışma odalarında derslerinize takviye olabilecek ders kitapları, sizden önce yurtta kalmış üst dönemlerinizin notlarını bulabilirsiniz. Her hatta bulunan ve 24 saat sıcak suyu olan banyosu ile dilediğiniz zaman duş almanız mümkündür. Tuvaletler de aynı şekilde katlarda ortak kullanıma tabidir. Yemekhanelerinde her akşam okul dönüşü yemek yiyebilirsiniz. Eğer ikinci öğretim iseniz sizler için de yemek yapılmakta ve bu hizmet sunulmaktadır. Sabah kahvaltıları da yurtların verdiği hizmetler arasındadır. Güvenlik ise birçok yurtta kartlı okuma sistemi ile turnikeli geçişler sayesinde sağlanmaktadır. Bazı yurtlarda parmak okuma sistemi ile de giriş yapılabilmektedir. Sınav dönemlerinizden önce motivasyon için düzenlenen etkinlikler vardır. Aynı şekilde sınav sonrası da şehrin en güzel yerlerine yapılan geziler, çeşitli aktiviteler yapılmaktadır.

Gaziantep İli; Gaziantep Merkez, Araban, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Yavuzeli, İslahiye ve Şahinbey olmak üzere toplamda dokuz ilçeden oluşmaktadır. En kalabalık ilçesi Şahinbey’dir ve nüfusu 795.084 kişiden oluşmaktadır. 19.548 kişilik nüfusu ile en az nüfusa sahip ilçe ise Yavuzeli İlçesi’dir. 2012 yılında yapılan nüfus sayımına göre Gaziantep’in toplam nüfusunun 1 milyon 753 bin 596 olduğu görülmüştür.

Gaziantep’te birçok gezilecek mekan vardır. Şehrin merkezinde, şehrin adını taşıyan Gaziantep Kalesi vardır. Roma dönemine ait izler taşıyan kale, ziyarete açıktır. Bu kaleyi ziyaret ederek harika bir tarihe şahitlik edebilirsiniz. Yine tarihe ışık tutan bir diğer mekan ise Kendirli Kilise’sidir. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu güzel yer, 1860 yılında Ermeniler tarafından yaptırılmıştır. Ancak bu kilise 1898 yılında yıkılmıştır. Yerine şuan Gaziantep sınırlarında yeni yapılan kilise bulunmaktadır. Gaziantep’te sadece gezmek yerine damak tadına uygun güzel yiyecekleri ile de kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bunlardan biri de kuşkusuz Antep baklavasıdır. Eşsiz tadı ve doyulmaz lezzeti ile baklavanın ana vatanında keyif sürebilirsiniz. Tabi baklavası dışında burada kebaplar da vardır. Alinazik Kebabı, Albiberli Patlıcan Kebabı ve Simit Kebabı gibi farklı lezzetleri de tadabilirsiniz.

Gaziantep, size hem güzel yemekleri hem de güzel mekanları ile özel bir öğrencilik yaşamanızı garanti etmektedir.