Hakkari Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Hakkari Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Hakkari Erkek Yurtları, Hakkari Erkek Öğrenci Yurtları, Hakkari Özel Yurtlar

Van ve Şırnak ile komşu olan Hakkari İli; aynı zamanda doğusunda İran ve güneyinde ise Irak ülkesi ile komşudur. Hakkari geçmişine bakıldığında Hurri ve Urartu Krallıklarına ait olduğu, ilerleyen dönemlerde ise Pers İmparatorluğu’nun egemenliğine geçtiği görülmektedir. 1536 yılında Osmanlı topraklarına katılan Hakkari, öncesinde ise Selçukluların egemenliği altında bulunmaktaydı.

Tarihi oldukça köklü olan bu şehirde öğrenci olmak çetin kışı itibariyle zor görünmektedir. Ancak yurtlar siz öğrenciler için her şeyi düşünmüştür. Yurtlarda kışın soğuk olmaması için mantolama yapılmış ve öğrencilerin evlerindeymiş gibi rahat ve sıcak bir ortamda olması hedeflenmiştir. Yurtların bir kısmında yataklar ranza tipi seçilmişken bir kısmında ise bazalı olan yataklar tercih edilmiştir. Giysi dolapları, çalışma masaları, nevresim takımları, yastık, yorgan ve battaniye bulunmaktadır. Yaz aylarında battaniyeler geri alınmaktadır. Odaların bulunduğu katlarda kullanabilmeniz için tuvalet ve banyolar vardır. Sıcak su hizmeti yedi gün yirmi dört saat sunulmaktadır. Yurtların bazıları bahçeli bazıları da balkonludur. Sıcak günlerin tadını bu alanlarda arkadaşlarınızla sohbet ederek çıkarabilirsiniz. Çalışma odaları da elbette öğrenciler için düşünülmüştür. Zorlu sınav dönemlerinizde sessiz ve sakin bir ortam sizlere sunulmuş ve başarınız için odalar ders kitapları ile zenginleştirilmiştir. Bilgisayar odaları ile internet hizmeti verilmekte ve dünya ile bağlantı kurmanız için sizleri beklemektedir. Yemekhanelerde aşçılar tarafından hazırlanan çeşit çeşit yemekler, okul dönüşü sizleri bekliyor olacaktır. Kahvaltı hizmeti de yurtlar tarafından sağlanmaktadır. Güvenliğiniz için kartlı geçiş sistemi kullanılmakta ve kameralar sayesinde yurt girişleri takip edilerek gerekli önlemler alınmaktadır.

Hakkari İli; Hakkari Merkez, Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli olmak üzere dört ilçeye sahiptir. En fazla nüfusa sahip olan ilçesi 113.871 kişilik nüfusu ile Yüksekova ilçesidir. Çukurca ilçesi 14.469 kişilik nüfusu ile en az nüfusa sahip ilçedir. Çukurca’da erkek nüfusu neredeyse kadın nüfusunun iki katıdır. 2012 yılı verilerine göre Hakkari İli’nin toplam nüfusu 279.982 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hakkari, geçmiş dönemden günümüze birçok miras taşımıştır. Bu nedenle görülecek ve gezilecek birçok tarihi mekana sahiptir. Yüksekova İlçesinde bulunan Koç Heykeli bunlardan biridir. Koç heykellerinin yan tarafından motiflere benzer çizimler vardır. Boynuzları yuvarlak ve oyma olan heykeller mimari bir yapının yansımasıdır. Hakkari’de birden fazla kilise de vardır. Bunlardan biri olan Gagevran Köyü Kilisesi, ikinci yüzyıldan kalmış olan kayalara oyulmuştur. Duvarlarda Hz. İsa’nın yaşamını anlatan resimler vardır. Oldukça güzel olan bu yeri ziyaret edebilir, arkadaşlarınız ile birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bay Kalesi de sizlerin ziyaretini bekleyen güzel bir mekandır. Kayalık bir tepe üzerinde bulunan kale, büyük oranda hasar görmüştür. Ters lale figürleri kalenin kalıntıları içinde dikkat çekmektedir.

Hakkari’de öğrenci olmak oldukça güzeldir. Burada arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebilir ve tarihin dokusunda geçiş yapabilirsiniz.