Hakkari Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Hakkari Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Hakkari Kız Yurtları, Hakkari Yurtları, Hakkari Kız Öğrenci Yurtları

Eski adı Çölemerik olan Hakkari İli; ülkemizin en güney doğusunda bulunmaktadır. Çok sert kara iklimine maruz kalan ilde kışlar oldukça sert ve soğuk geçmektedir. Kış bu ilde erken gelir ve oldukça uzun sürer. Yılın yarısından fazla bir zamanı kar altında geçmektedir. Yaz ayları ise sıcak ve kurak bir şekilde geçmektedir.

Hakkari’de kız yurtları oldukça sınırlı sayıdadır. Yurtlar genelde fazla sayıda öğrenci içermez. Odalar tek kişilikten ziyade üç, dört ve beş kişinin yaşayabileceği şekilde ayarlanmıştır. Yataklar genelde ranza tipindedir. Odalarda her öğrenci için kıyafet dolabı, bir çalışma masası ve iki – üç adet de sandalye bulunmaktadır. Nevresimler yurdun personelleri tarafından on beş günde bir ya da periyodik olarak yıkanmaktadır. Çalışma odaları vardır ve ders çalışmanız için sürekli açıktır. Genelde öğrenciler bu odalarda ders çalışmayı tercih etmektedir. Kantinler, boş zamanlarınızı değerlendirmeniz ve keyifli sohbetleriniz için sizlere aittir. Genel olarak televizyon kantinde bulunur. Ortak kullanıma aittir. Ortak kullanıma ait olan bir diğer alan ise tuvalet ve banyodur. Tuvaletler odaların bulunduğu katlardadır ve banyolar genelde hamam tarzı düzenlenmiş alanlarda hizmet vermektedir. Bilgisayar odaları da vardır ve belirli ücret karşılığında kullanmanız mümkündür. Güvenlik hizmetleri yurtlarda önemsenmekte ve öğrencilere özel olarak hazırlanmış olan resimli kartlarla yurtlara giriş yapılmaktadır. Kameralarla da yurdun her bir alanı takip edilmektedir.

Hakkari’de bulunan Hakkari Üniversitesi; 2008 yılında kurulmuş ve eğitim dili Türkçe olarak eğitim vermektedir. Üniversitede; Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi olmak üzere beş fakülte bulunmaktadır. Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü olmak üzere iki adet de enstitü vardır. Hakkari Üniversitesi’nde ek olarak Hakkâri Meslek Yüksekokulu, Hakkâri Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Yüksekova Meslek Yüksekokulu da bulunmaktadır.

Hakkari oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Bay Kalesi, merkezden neredeyse sekiz kilometre uzaklıkta bir tepede kurulmuştur. Kale şu anda oldukça tahrip edilmiş durumdadır. Kaleye gittiğinizde dağılmış seramikler ve ters lale motifleri görmeniz mümkündür. Hakkari’de saray bile görebilirsiniz. Bunlardan biri Kelat Sarayı’dır. Bu saray dere kenarında kurulmuş ve günümüzde perişan durumdadır. Genel olarak birçok bölgesi yıkılmış olan sarayda iki kemer ve bir duvar görebilirsiniz. Sarayın ne amaçla yapıldığı ya da tarihine dair bir kitabesi yoktur. Hakkari’de bulunan diğer bir saray ise Kayme Sarayı’dır ve burası da genel olarak yıkılmış durumdadır. Geveruk ve Tirşin yaylalarına da görmek için gidebilirsiniz. Burada ise kayalar üzerine çizilmiş olan kaya resimlerini görebilirsiniz. Oldukça dikkat çekici olan resimleri çok beğeneceksiniz.

Hakkari’de öğrencili, iklimi nedeni ile biraz daha zor gelebilir, ancak bu şehirde tarihi yapısı ve sıcak insanları ile sizleri beklemektedir.