Hatay Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Hatay Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Hatay Kız Yurtları, Hatay Yurtları, Hatay Kız Öğrenci Yurtları

Ülkemizin en güneyinde, Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay İli; doğusunda ve güneyinde Suriye ile de komşu olan bir ildir. Yüzölçümü 5.403 kilometre olan bu ilde Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları kurak ve sıcak geçerken kış ayları ise ılık ve yağışlı bir hava görülmektedir. Yıl içinde ancak birkaç gün kar yağışı görülen il, genel olarak sıcaktır.

Bu sıcak ilin insanları da oldukça sıcak kanlıdır ve öğrenciliğiniz burada sorunsuz geçecektir. Kız öğrenciler için düzenlenmiş özel yurtlar ve devlet yurtları ile kendinize kalacak birçok yer bulabilirsiniz. Önemli olan bütçenize uyması ve tercihlerinizi karşılaması. Burada bulunan yurtlarda genelde temel ihtiyaçlar dikkate alınarak düzenleme yapılmıştır. Yurtlarda tek kişilik oda olduğu gibi iki, üç ve dört kişilik de odalar bulunabilmektedir. Odalarda genel olarak yatak, nevresim takımı, yastık, giysi dolabı, çalışma masası ve etajerler vardır. Yataklar, ranza sistemli veya baza sistemli olabilmektedir. Nevresimler, son modaya uygun olarak güzel desenlere sahiptir ve iki haftada bir yıkanarak temizlenir. Oda temizliği ise iki günde bir yapılmakta ve hijyen sağlanmaktadır. Giysi dolaplarınız size aittir ve kilitlenebilir özelliktedir. Banyo ve tuvaletler, katlarda bulunur ve ortak kullanıma açıktır. Buradaki temizlikler de yurt personelleri tarafından her gün belirli periyotlarda yapılmaktadır. Yemekhane ve kantin hizmetleri ile ev yemekleri yiyebilir ve Hatay’a özgü tatları deneyebilirsiniz. Güvenlik, kartlı geçiş sistemleri ile yapılmakta ve kameralarla izlenmektedir.

Hatay’da 1992 yılında kurulan Mustafa Kemal Üniversitesinde yirmi beş binden fazla öğrenci bulunmaktadır. Eğitim dili Türkçe olan üniversitede; Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi , Fen Edebiyat Fakültesi ,Güzel Sanatlar Fakültesi ,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ,İletişim Fakültesi , Mimarlık Fakültesi , İskenderun Mühendislik Fakültesi , İskenderun Su Ürünleri Fakültesi , Tıp Fakültesi , Veteriner Fakültesi , Ziraat Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi bulunmaktadır. Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere üç enstitüye sahip olan üniversitede ayrıca; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu , Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu , Hatay Sağlık Yüksekokulu , İskenderun Sivil Havacılık Yüksekokulu , İskenderun Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu , İskenderun Devlet Konservatuarı ve Bilişim Teknolojileri Yüksekokulu da vardır. 17 Meslek Yüksekokulu, 1 Konservatuar ve 11 Araştırma ve Uygulama Merkezi de üniversitenin eğitim birimleri arasındadır.

Hatay’da tarihi yansıtan Koz Kalesi, gezileriniz için öncelik vereceğiniz bir mekandır. Kalenin Antakya Prensliği döneminde yapıldığı bilinmekte, ancak tarihine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Bizans ve Haçlılar döneminde de kullanılan kale, bir dönem sonra önemini yitirmiştir. Ancak bu kalenin tarihin bir dönemine ışık tuttuğunu iletmek isterim.

Hatay’da daha birçok gezilecek yer ve mekan bulunmaktadır. Burada öğrenciliğiniz oldukça güzel geçecek ve ilginç deneyimlerle renklenecektir.