Iğdır Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Iğdır Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Iğdır Erkek Yurtları, Iğdır Erkek Öğrenci Yurtları, Iğdır Özel Yurtlar

Kars ve Ağrı ile komşu olan Iğdır, önemli bir kültür şehridir. Ermenistan, Azerbaycan ve İran ile komşu olması nedeni ile birçok kültürden izler taşımaktadır. Aras Nehri’ni sınırlarında bulunduran Iğdır İl, her yıl şehrin adını taşıyan üniversitesinde binlerce öğrenciyi misafir etmektedir.

Iğdır’da çok fazla yurt bulunmamaktadır. Tek bir üniversitenin oluşu ve şehrin ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunması bunda bir etkendir. Genelde ilde yaşayan öğrenciler ya da komşu şehirdeki öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle özel yurtlar belirli sayıdadır. Bu yurtlarda öğrencilerin temel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak odalar düzenlenmiştir. Odalarda öğrencilere ait bir yatak – genelde ranza tipi tercih edilmiştir- ve çalışma masası bulunmaktadır. Giysi dolabı, nevresim takımları, yastık, battaniye ve yorgan gibi temel eşyalar mevcuttur. Nevresimler, temizlik personelleri tarafından belirli sürelerde değiştirilmekte ve öğrencilere verilmektedir. Oda temizliklerini öğrencilere bırakan yurtlar olduğu gibi temizlik personelleri tarafından yaptıran yurtlar da vardır. Banyolar genelde odaların bulunduğu koridorların sonunda olacak şekilde yapılmıştır. Tuvaletler de aynı şekildedir. 24 saat sıcak su hizmeti verilmekte, duş almak için belli bir saati beklemenize gerek bulunmamaktadır. Hijyene önem veren yurtlar, bu ortak kullanım alanlarını dezenfekte ederek gerekli temizlikleri yapmaktadır. Yemekhanelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilmektedir. Okuldan döndüğünüz zaman sıcak yemek bulma şansınız vardır. Ayrıca kantin hizmeti ile de ekstradan dilediğiniz bir şey olursa ulaşmanız mümkündür. Çalışma odaları sayesinde sınav dönemleriniz için size çalışabilecek sessiz ve ferah odalar sunulmuştur. Güvenliğiniz ise 7 gün 24 saat kontrol altındadır.

Iğdır sadece dört ilçeye sahiptir. Aralık, Iğdır Merkez, Karakoyunlu ve Tuzluca ilçeleri arasında en kalabalık olan ve ilçesi 24 bin 769 kişilik nüfusu ile Tuzluca İlçesidir. En az nüfusa sahip olan ilçesi ise 14 bin 54 kişiden oluşan Karakoyunlu İlçesidir. Genel olarak bakıldığında kadın ve erkek nüfusu sayıları birbirine yakındır. Iğdır’ın toplam nüfusu ise 2012 yılında yapılan nüfus sayımı dikkate alındığında 190 bin 409 kişi olarak göze çarpar.

Iğdır, çeşitli tarihi mekanları ile dikkat çekmektedir. Ağrı Dağı’nı sınırlarında bulunduran bu görkemli ilde Koçbaşı Mezarları bulunur. Karakoyunlular döneminden kaldığı bilinen bu mezarların Iğdır Ovası’nın birçok yerinde görülmesi mümkündür. Yapılan araştırmalara göre sahip olduğu kaleler bakımından zengin olduğu tespit edilen Iğdır’da birçok kaleyi görmeniz ve ziyaret etmeniz mümkündür. Bunlardan biri de Sürmeli Kalesi olarak da bilinen Karakale’dir. Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmezken Büyük Selçuklular tarafından fethedildiği ve bu bilgiden yola çıkılarak 1064 yılından öncesine dayanan bir tarihi olduğunu söylemek mümkündür. Iğdır, gezilmesi ve görülmesi gereken daha birçok yeri ile keyif veren bir şehirdir.

Burada öğrenciliğiniz Ağrı Dağı’nın haşmetli duruşu ve şehrin güzel mekanları eşliğinde oldukça güzel geçecektir.