Iğdır Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Iğdır Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Iğdır Kız Yurtları, Iğdır Yurtları, Iğdır Kız Öğrenci Yurtları

Iğdır İli, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum – Kars bölümünde bulunur ve 1.479 kilometre karelik bir yüzölçüme sahiptir. Aynı zamanda Ermenistan, İran ve Azerbeycan ile komşu olan Iğdır, ülkemizin üç ülkeyle aynı anda sınırı olan tek ili olma özelliği taşımaktadır. Yaz ayları sıcak ve kurak geçen ilde kış ayları ise soğuk geçmektedir.

Iğdır’da devlet yurdu dışında özel kız öğrenci yurtları da bulmanız mümkündür. Özel yurtlar kurulurken genelde üniversiteye yakın alanlara konuşlandırılmıştır. Yurtlarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilmekte ve yemekler aşçılar tarafından hazırlanmaktadır. 24 saat sıcak su imkanı ve sınırsız internet olanağı sunulmaktadır. Tek kişilik odalara sahip yurtlar yok denilecek kadar azdır. Genel olarak odalar iki, üç ve dört kişilik öğrencilerin yaşayabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Odalarda baza tipinde yataklar olabileceği gibi ranza tipi yatak tercih eden yurtlar da vardır. Nevresim, yastık, yorgan, çalışma masası ve giysi dolapları odalardaki diğer eşyalardır. Nevresimler, belirli aralıklarla temizlenmekte ve odalardaki çöpleriniz ise yurtta hizmet veren temizlik görevlileri tarafından her gün toplanmaktadır. Banyo ve tuvaletler genelde odaların bulunduğu katlarda öğrencilere sunulmuştur. Bazı yurtlarda hamam tarzı banyo alanları oluşturulmuş ve odaların bulunduğu katlarda değil de yurdun farklı bir alanında hizmete sunulmuştur. Yemekhanelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. Kantinde de her türlü ihtiyaca ulaşabilirsiniz. Etüd salonları zorlu sınav dönemlerinizde yardımcınız olmaktadır. Sessiz ve sakin bir ortamda sınavlarınıza hazırlanırken burada bulunan ders kitaplarından da faydalanabilirsiniz. Güvenliğinizi dert etmenize ise hiç gerek yoktur, çünkü güvenlik görevlileri tarafından yedi gün yirmi dört saat boyunca yurtta gerekli önlemler alınmaktadır.

2008 yılında kurulmuş ve şehrin tek üniversitesi olan Iğdır Üniversitesi; bir devlet üniversitesidir ve eğitim dili hem Türkçe hem de İngilizce’dir. Iğdır Üniversitesi; Ziraat Fakültesi, İhahiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi olmak üzere toplamda sadece üç fakülteye sahiptir. Iğdır Üniversitesi aynı zamanda Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü olmak üzere toplamda üç enstitüye sahiptir. Üniversitede; Iğdır Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da vardır.

Iğdır, sizlere gezilecek birçok mekanı ile eğlenceli zaman geçirmenizi vadeden bir şehirdir. Aras Nehri çevresinde konaklayabileceğiniz ve yiyip içebileceğiniz alanlar vardır. Burada güzel bir hafta sonu geçirebilir ve nehrin güzelliği karşısında keyifle stres atabilirsiniz. Üstelik Aras Nehri ve civarı turistlerin rağbet gösterdiği yerlerden biridir. Şehirde Ağrı Dağı bulunmaktadır. Eskiden volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, şehrin en görkemli manzarasına sahiptir. Ağrı Dağı’nın yamacında şehrin ismini taşıyan Iğdır Kalesi, sizleri ziyaretine bekleyen bir diğer mekandır. Kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığına dair bilgi bulunmamakla birlikte görülmesi gereken tarihi yapılar arasındadır.

Iğdır, siz değerli öğrencileri misafir etmekten gurur duyacak ve size ömrünüz boyunca hatırlayacağınız güzel bir öğrencilik hayatı hediye edecektir.