İstanbul Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

İstanbul Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

İstanbul Kız Yurtları, İstanbul Yurtları, İstanbul Kız Öğrenci Yurtları

Marmara bölgesinde yer alan İstanbul, ülkemizin en kalabalık ve kültürel açıdan büyük öneme sahip bir şehridir. 5 bin 313 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan bu metropol şehirde birçok üniversite bulunması kız öğrenci yurtları açısından çeşitliliğe sebep olmuştur.

İstanbul her öğrencinin okumak istediği ve hayalinde gördüğü en güzel şehirlerden biridir. Burada öğrenci olmak, küçük bir şehirde öğrenci olmaktan daha zorludur. Gerek trafiği gerek ise ulaşım zorluğu öğrencilerin zor zamanlar yaşamasına sebep olabilir. Ancak yine de bir prenses gibi nazik ve bir o kadar da nazlı bir şehirdir. Burada yurtlar, genel olarak üniversitelere yakın olsa da bir çoğu belirli ulaşım araçları ile üniversiteye gidilebilecek mesafededir. Genelde devlet yurtları üniversitelerin yakınındadır. Özel yurtlar ise daha merkezi alanlarda ve tek vesait gidilebilecek yerlerde bulunmaktadır. Bu nedenle metrobüs, metro, sarı dolmuşlar ve vapur seferlerinin kolayca yapılabildiği yerlerde yurtların olması rastlantı değildir. Bu şehirde her türlü yurt bulmanız mümkün. Odasında TV ve internet olan, çamaşır yıkama hizmetlerinin ücretsiz olduğu yurt da bulabilirsiniz, kendi eşyalarınızla döşeyebileceğiniz bir apart da tercih edebilirsiniz. Özel yurtların mevcutları genel olarak azdır ve butik özellikte hizmet verilmesi hedeflenmiştir. Çünkü zaten bu şehirde yurt bulmanız çok zor değildir. Yurtlar son derece özenle hazırlanmıştır ve odalarında mutfak, banyo, tuvalet, telefon, çamaşır makinası vb birçok eşyayı bulabilmeniz oldukça kolaydır. Önemli olan üniversitenizin yakınında bir yurt bulmak ve tercihlerinize dikkat etmenizdir.

İstanbul’da kırk adet vakıf ve dokuz adet de devlet üniversitesi bulunmaktadır. Toplamda kırk dokuz üniversiteye sahip olan bu şehirde arzu ettiğiniz bölüme ait bir fakülte mutlaka bulabilirsiniz. İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk-Alman Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Hava Harp Okulu ve Deniz Harp Okulu başlıca devlet üniversitelerindendir. En eski üniversitesi 1453 yılında kurulmuş olan ve 2252 sayılı yasayla 1933 yılında tanınan İstanbul Üniversitesi’dir.

İstanbul’da gezilecek o kadar çok mekan vardır ki bunları gezmeye İstanbul’un sürekli yaşayan insanları bile zaman bulamamıştır. Öğrenci olarak belirli bir vaktiniz olduğu için size en çok önerebileceğimiz mekanlardan biri Sultan Ahmet’tir. Turistlerin çoğunlukla burada konaklamayı seçmesi bir tesadüf değildir. Görkemli Sultan Ahmet Camii ve nostaljik havası ile harika bir yerdir Sultan Ahmet. Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi ve Galata Kulesi mutlaka görmeniz gereken mekanlar arasındadır.

İstanbul, oldukça kalabalık ve trafiği sorunlu bir il olabilir. Ancak burası yaşamayı bilen için tam bir cennettir. Burada öğrenciliğin bir ayrıcalık olduğunu ve her anınızı dolu dolu yaşamanız gerektiğini söylemek isterim. Çoğu öğrencinin geldikten sonra tekrar dönmek istemediği bu şehir, sizi de topraklarında görmekten mutluluk duyacaktır.