Kahramanmaraş Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Kahramanmaraş Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Kahramanmaraş Kız Yurtları, Kahramanmaraş Yurtları, Kahramanmaraş Kız Öğrenci Yurtları

14 bin 525 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan Kahramanmaraş, Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Kahramanmaraş denilince akla ilk gelen elbette Maraş dondurması ve biberi ile tarhanasıdır. Bu şehrin ismi Kurtuluş savaşı öncesi Maraş’tı. Savaş sonrası ödüllendirilen şehir, TBMM kararı ile 1973 yılında Kahraman ünvanını alarak Kahramanmaraş olarak anılmaya başlanmıştır.

Kahramanmaraş’ta birçok kız yurdu vardır. Özellikle tercihlerinize uygun bir yurt bulmanız oldukça kolaydır. Yurtların bir kısmı az sayıda öğrenci kapasitesine sahiptir. Yurtların odalarında mini buzdolabı, çamaşır makinası, çamaşır kurutma makinası, ütü ve ütü masası ile internet bulunmaktadır. Üniversiteye yakın konuşlandırılmış olan yurtlar sayesinde okula kolayca ulaşmanız mümkündür. Odaların bu kadar lüks olması sizlerin kendinizi evinizdeymiş gibi hissetmenize neden olacaktır. Banyo ve tuvaleti de oda içinde olan yurtlarda kendinize ait bir alan olmasının tadını çıkaracaksınız. Bazı yurtlarda banyo ve tuvaletler ortak kullanıma açıktır. Ders çalışabilmeniz için hazırlanan etüd odaları sayesinde sınavlarınıza kolayca hazırlanabilir ve başarıya ulaşabilirsiniz. Sizler için hazırlanmış olan oyun odaları sayesinde ise stres atabilir ve arkadaşlarınızla keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca yurtlar sadece oyun odaları ile değil düzenlemiş oldukları çeşitli aktivitelerle de sizlere neşeli anlar yaşamanızı garanti etmektedir. Şehrin gezilecek güzel mekanlarına yapılan geziler ve eğlenceli düzenlemeler ile hem şehre kolay alışacak hem de birçok arkadaş edinebileceksiniz. Güvenlik de yedi gün yirmi dört saat yurtlar tarafından sağlanmaktadır.

Kahramanmaraş’ta 1992 yılında kurulmuş olan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin eğitim dili Türkçe ‘dir. Üniversitede; Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Orman Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Elbistan Teknoloji Fakültesi bulunmaktadır. Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu üniversitenin sahip olduğu diğer eğitim birimleridir. Üniversitenin sahip olduğu meslek yüksekokullar ise; Afşin Meslek Yüksekokulu, Andırın Meslek Yüksekokulu, Elbistan Meslek Yüksekokulu, Göksun Meslek Yüksekokulu, Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu, Kahramanmaraş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Pazarcık Meslek Yüksekokulu ve Türkoğlu Meslek Yüksek Okulu’dur.

Bu şehirde gezilecek ve görülecek birçok yer vardır. Bunlardan biri de Gümüşkaya Mağarası’dır. İpek yolu üzerinde yer almasının da etkisi ile turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Mağara kireç taşından oluşmuştur ve içinde krater gölü vardır. Oldukça güzel olan bu mağara, sizi kendisine hayran bırakacaktır. Arzu ederseniz Tekir Yeşilgöz piknik alanını da ziyaret edebilirsiniz. Orman içinde kalan bu güzel alanda pikniğinizi yaparken yeni keşifler de yapabilirsiniz. Burada alabalık tesisleri de vardır ve bu sayede birbirinden güzel balıkların tadına bakabilirsiniz.

Şehrin sıcak günlerinde kente özel Maraş dondurması ile ferahlayabilir ve mekanlarda dolaşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Öğrenciliğiniz burada unutulmaz anılarla birlikte size gelecek vadetmektedir.