Karabük Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Karabük Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Karabük Kız Yurtları, Karabük Yurtları, Karabük Kız Öğrenci Yurtları

Türkiye’nin kuzeyinde bulunan Karabük ili, Batı Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. 4 bin 103 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan bu il, 1937 yılında Safranbolu’ya bağlı bir köyün mahallesiydi. Karabük, ismini bulunduğu coğrafyadan almıştır. “Kara” ve “Bük” kelimelerinin anlamı kara çalıdır ve şehir geçmiş dönemlerde çalılıklar arasında kaldığı için bu isim verilmiştir.

Karabük’te bulunan kız yurtlarda genelde tek kişilik odalar bulunmamaktadır. Odadaki öğrenci mevcudu genel olarak iki, üç ve dört kişilik olacak şekilde düzenlenmiştir. Her odada banyo ve tuvaleti olan yurtlar vardır. Ayrıca bazalı yatak, komidin, çalışma masası, sandalye ve gardrop da odalarda bulunmaktadır. Odalarda merkezi ısıtma sistemi ile ısınma sağlanırken her katta ayrı hat bulunan sınırsız internet erişimi de mevcuttur. Yurtlarda mevcut toplamı genel olarak fazladır. İki yüz – üç yüz kişi arasında öğrencisi bulunan yurtlarda sağlanan imkanlar bunlarla da sınırlı değildir. Derslerinize çalışabilmeniz için hazırlanmış özel çalışma odaları, TV izlerken dinlenmenize olanak sağlayan dinlenme odaları ve bilgisayarı olmayan öğrenciler için de bilgisayar odaları verilen diğer hizmetler arasındadır. Sizlerin çay, kahve ve bilimum içecek ihtiyaçlarınız da yurtlar tarafından karşılanır. Temizlik hizmetleri, konusunda tecrübeli çalışan personeller aracılığı ile verilir. Yurtlarda hijyen oldukça önemlidir ve bu konuda oldukça hassas davranılmıştır. Odalarda bulunan perdelerden tutun da nevresimlere kadar her şey belirli zaman aralıkları ile yıkanmakta ve temizlenmektedir. Oda temizliği de yurt tarafından yapılır. Çamaşır makinası ve ütü bulunan odalar da kıyafetlerinizin temizliği ve ütülenebilmesi için düzenlenmiştir.

“Çağdaş Eğitim Yuvası” sloganıyla 28 Mayıs 2007 yılından beri eğitim veren Karabük Üniversitesi’nin eğitim dili hem Türkçe hem de İngilizce’dir. Karabük Üniversitesi’nde; Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Orman Fakültesi, Safranbolu Turizm Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi ve Tıp Fakültesi bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca üç adet yüksekokul, üç adet meslek yüksekokulu ve dört adet de enstitü bulunmaktadır.

Safranbolu lokumu ve Safranbolu Evleri ile meşhur olan Karabük, size gezilebilecek birçok mekan sunmaktadır. Safranbolu ilçesinde bulunan Bulak Mağarası bunlardan biridir. Üç kattan oluşan mağara, neredeyse iki yüz milyon yıl öncesinden günümüze kadar gelmiştir. Tarihe an be an tanıklık etmek isterseniz burası size geçmişten izler gösterecektir. En alt katından bir dere akan mağaranın orta katı dikitler ve sütunlarla görsel bir şölen yaşatmaktadır. Bu mağarada insanlara zararlı en ufak bir madde bile yoktur ve binlerce kişinin akın ettiği ender güzelliklerden biridir. Hadrianapolis Antik Kenti, İncekaya Su Kemeri ve Eskipazar görülmesi gereken diğer güzel mekanlardandır.

Burada öğrenci olmanın ayrıcalığını yaşarken, eve dönüş zamanında mutlaka hediyelik lokum götürmeyi de unutmayın.