Kars Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Kars Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Kars Erkek Yurtları, Kars Erkek Öğrenci Yurtları, Kars Özel Yurtlar

Ardahan, Erzurum, Ağrı ve Iğdır ile komşu olan Kars İlinde; sert bir yayla iklimi hüküm sürmektedir. Kış ayı, yılın yarısından fazla bir zaman görülmektedir. Kar yağışı da oldukça fazladır. Bir yıl içinde elli günden fazla kar yağar ve toprak nerdeyse yüz gün boyunca karla kaplı kalır.

Kars’ta kurulan üniversiteden sonra bu şehirde birçok erkek yurdu da kurulmaya başlamıştır. Genel olarak erkek yurtları dört kişilik odalardan oluşmaktadır. Bazalı yatakların tercih edildiği yurtlarda üç öğün yemek de verilmektedir. Sadece sabah kahvaltısı ve akşam yemeği veren yurtlar da vardır. Her gün her an sıcak su imkanı sunulmuştur. Sınav dönemlerinizde geniş ve ferah bir şekilde düzenlenen etüd odaları sizlere rahat ders çalışma olanağı sunmaktadır. Kapalı devre kamera sistemi ile yirmi dört saat boyunca izlenen yurtlarda kayıt da yapılmaktadır. Güvenlik için kartlı geçiş sistemleri tercih edilmiştir. Öğrencilerin çeşitli talepleri ve sıkıntıları için danışmanlık hizmetleri de verilmektedir. Mesela bir gezi talebiniz varsa danışmanlık yapan yurt personellerinden ricada bulunabilirsiniz. Günlük olarak oda temizliği yapılmakta ve hijyenik bir ortam sağlanmaktadır. Boş vakitlerinizde keyifli zaman geçirebilmeniz için Lig TV ile birçok maçı izleyebilir, masa tenisi oynayabilirsiniz. Böylece stres atarken öte yandan da eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Kafeteryalarında yiyecek, içecek ve kırtasiye malzemelerine ulaşmanız mümkündür. Çamaşır makinası ve ütü hizmeti de sizler için verilmektedir. Şehirde geziler düzenlenir ve aydınlatıcı konferanslar ile sizlere yardımcı olunur. Yurtlar genel olarak üniversiteye yakın alanlarda kurulmuştur. Zorlu kış şartlarından az etkilenmeniz ve ulaşım nedeni ile derslerden geri kalmamanız için yurtların üniversiteye yakın olması tercih edilmiştir.

Kars’ta; Akyaka, Arpaçay, Digor, Kars Merkez, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Susuz olmak üzere toplamda sekiz adet ilçe bulunmaktadır. Sarıkamış, 50 bin 590 kişilik nüfusu ile Kars’ın en fazla nüfusa sahip olan ilçesidir. 12 bin 139 kişilik nüfusu ile en az nüfusa sahip olan ilçesi ise Akyaka İlçesi’dir. Kars’ın toplam nüfusu ise 2012 verileri dikkate alındığında 304 bin 821 olarak karşımıza çıkar.

Kars, çok güzel bir mekana Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Kar kalitesi bakımından dünyanın en kaliteli karına sahip olduğu bilinen Sarıkamış, doğal güzelliği ile kayakçılara harika vakit geçirmeyi mümkün kılmıştır. Kristal Kar olarak bilinen bu güzel karların arasında kayak yaparken stres atabilir ve yepyeni bir deneyimin kapılarını aralayabilirsiniz. Burada kayak hocalarından kayak yapmayı öğrenebilir ve boş vakitlerinizi eğlenceli bir sporla doldurabilirsiniz. Kars’a biraz uzak olsa da Ani Harabeleri gezmeniz gereken güzel bir mekandır. Selçuklu eserlerini bulunduran Ani, farklı tarihi yapılardan biridir ve görmeniz tavsiye edilir.

Kars, öğrenciler için rahat bir ortam sağlarken olanakları ve tarihi mekanları ile de unutulmaz bir öğrencilik hayatına imza atmaktadır.