Kars Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Kars Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Kars Kız Yurtları, Kars Yurtları, Kars Kız Öğrenci Yurtları

Kars, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve 2 bin 347 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan ülkemizin güzel şehirlerinden biridir. 1768 metrelik rakıma sahip olan il, genel olarak yaylalardan oluşmaktadır. Genel olarak dağlık bir şehir olan Kars, bünyesinde birçok kız öğrenci yurtları bulundurmaktadır.

Burada öğrenciler için hazırlanan yurtlar, genel olarak temel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Yurtlarda tek kişilik odalar çok bulunmaz. En az iki kişilik odalardan oluşan yurtlarda, odalarda ranza tipi yatak tercih edilmiştir. Her öğrenci için çalışma masası, giysi dolabı ve komidin bulunmaktadır. Öğrenciler odalarında ders çalışabildiği gibi çalışma odalarında da sınavlarına hazırlanabilmektedir. Çalışma odalarında ders kitapları da vardır ve bölümlerinize ait olan kitaplardan destek alabilirsiniz. Banyo ve tuvaletler oda içinde değildir. Tuvaletler odaların bulunduğu yere yakındır ve temizlik personelleri tarafından günde birkaç defa temizlenir. Banyolar ise hamam tarzı dizayn edilmiştir. Yemekhaneler, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği konusunda sizlere hizmet vermektedir. Aşçılar tarafından hazırlanan akşam yemeklerinde en az dört çeşit yemek verilmektedir. Yurtlarda diğer ihtiyaçlarınız için de kantinler vardır. Öğrencilerin günün yorgunluğunu atabilmesi ve dinlenebilmesi için hazırlanmış dinlenme odaları vardır. Burada TV izleyebilir, çayınızı içerken keyifle dinlenebilirsiniz. Bazı yurtlarda öğrencilerin gezebilmesi için bahçeler de bulunmaktadır. Yurtlarda birçok aktiviteler düzenlenir ve şehri tanımak için çeşitli geziler yapılır. Yurt girişleri öğrencilere özel olarak düzenlenmiş resimli kartlarla yapılmaktadır. Kameralarla yurdun birçok alanı takip edilmekte ve güvenliğiniz sağlanmaktadır.

Kars’ta 1992 yılında açılmış olan Kafkas Üniversitesi’nde; Veteriner Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Sarıkamış Turizm Fakültesi olmak üzere birçok fakülte bulunmaktadır. Sarıkamış BESYO, Kars Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Devlet Konservatuarı da üniversitenin diğer eğitim birimleri arasındadır. Üç adet enstitüye sahip olan Kafkas Üniversitesi’nde; Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimler Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü bulunmaktadır.

Kars’ta görülmeye değer birden fazla mekan vardır. Ayrıca doğal güzelliklerle dolu olan bu şehirde Türkiye’nin sıra dağlarından biri olan Allahuekber Dağları bulunmaktadır. Üzerinde oldukça yaşlı olan yeşil kayaçlar bulunan bu dağ, 2004 yılında Milli Park olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Bu dağ, tarihin en görkemli ve acıklı savaşı olan 1.Dünya Savaşı’na şahitlik etmiş ve kar yağışı nedeni ile şehit düşen askerlerimizi gözleri yaşlı izlemiştir. Bu ile gelmişken bu güzelliği görmeden gitmemenizi öneririz. Arzu ederseniz 1152 yılında yapılan Kars Kalesi’ni de ziyaret edebilir ve gezilecek mekanlar listenize ekleyebilirsiniz.

Kars, size unutulmaz bir öğrencilik hayatı sunmakta ve tarihe tanıklık eden eşsiz güzellikleri ile sizleri beklemektedir.