Kastamonu Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Kastamonu Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Kastamonu Kız Yurtları, Kastamonu Yurtları, Kastamonu Kız Öğrenci Yurtları

Kastamonu İli; 13 bin 136 kilometre karelik bir yüzölçüme sahiptir. Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu, Bizans döneminde Kommenos ailesi için yaptırılan bir kaleydi. Bu kalenin yanında yaşamaya başlayan halk, şehrin gelişmesine neden oldu ve böylece Kastamonu olarak bilinmeye başlandı.

Kastamonu’da öğrenci olarak bulunuyorsanız burada kalacak birçok kız yurdu mevcuttur. Buradaki kız yurtları genel olarak iki, üç ve dört kişilik odalarla oluşturulmuştur. Yurt mevcudu genel olarak yüz öğrencilik mevcudun altındadır. Odalarda tuvalet ve banyo olan yurtlar olduğu gibi buzdolabı olan yurtlar da vardır. Bazı yurtlarda ise tuvalet ve banyolar katlarda bulunmaktadır. Kız öğrencilerin hijyenik bir ortamda yaşaması için her şey düşünülmüştür. Odalar günlük olarak temizlenir. Tuvalet ve banyolar gün içinde birkaç defa özel deterjanlar ile temizlenmektedir. Öğrencilerin odalarında ayrıca ortopedik yataklar, giysi dolapları ve çalışma masaları bulunmaktadır. Ancak oda ortak kullanıma ait olduğu için rahat ders çalışılabilmesi için ek olarak çalışma odaları da tasarlanmıştır. Bu odalar oldukça ferah ve sakindir. Vize ve final dönemlerinizde rahatça ders çalışabilir ve başarılı olabilirsiniz. Yemekhanelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Sabah kahvaltısı oldukça zengin menüye sahiptir ve akşam yemekleri ise en az dört çeşitten oluşmaktadır. Tv odaları olan yurtlarda dinlenebilir ve sevdiğiniz dizileri izlerken öte yandan da dinlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Yurtlar çeşitli aktivitelerle sizleri evinizdeymiş gibi hissetmeniz için yanınızdadır. Güvenlik ise 7 gün 24 saat verilen hizmetler arasında yerini almaktadır.

2006 yılında kurulan Kastamonu Üniversitesi, şehrin tek üniversitesidir. Bünyesinde on dört binden fazla öğrenci bulunduran üniversitede; Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Orman Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi olmak üzere çeşitli eğitim birimi vardır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Cide Uygulama Oteli, Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ise üniversitenin diğer eğitim bölümleridir. Kastamonu Üniversitesi ayrıca bünyesinde; on bir meslek yüksekokulu ve iki enstitü de bulundurmaktadır.

Kastamonu, tarihe koca bir dönem eşlik etmiş bir şehirdir. Bu nedenle de Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nin olması bir tesadüf değildir. Burada eski medeniyetlere ait birçok eser görmeniz mümkündür. Ayrıca sadece eski medeniyetlerin değil, Atatürk’ün Kastamonu gezisi esnasında kullanmış olduğu eşyaları da bu müzede görücüye çıkmaktadır. Heykeller, mezar taşları ve pişmiş toprak gibi birçok ilgi çekici eseri burada görmeniz olasıdır. Güzel havası ile Ilgaz Dağı da sizleri beklemektedir. Ilgaz Kayak Merkezi bulunan bu yerde, kış aylarında kayak sporunun tadını çıkarırken yaz aylarında ise güzel ve temiz havasında geziler yapabilirsiniz.

Kastamonu, size eğitimi ile ve şehrin güzellikleri ile kucak açmış, gelişinizi beklemektedir.