Malatya Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Malatya Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Malatya Erkek Yurtları, Malatya Erkek Öğrenci Yurtları, Malatya Özel Yurtlar

Malatya İli; Adıyaman, Kahramanmaraş, Sivas, Erzincan, Tunceli, Elazığ ve Diyarbakır ile komşudur. Şehirde sert kara iklimi görülmektedir. Kış ayları uzun ve oldukça soğuk geçer. Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Şehirde otuz gün boyunca toprağın kar altında kaldığı bilinir.

Malatya’da erkek öğrenciler için kalacak birçok erkek yurdu vardır. Yurtlarda odalar genellikle bir, iki, üç ve dört kişilik olmak üzere düzenlenmiştir. Odalarda tek kişilik ortopedik yataklar, giysi dolabı, çalışma masası, masa lambası ve yatak takımları vardır. Bazı yurtlar otel odalarını aratmayacak şekilde düzenlenmiştir. Odalarda mini buzdolapları, TV, lavabo, WC, banyo ve ayrıca oda telefonu bile bulunmaktadır. Yurtlarda öğrencilere yemek hizmeti de verilmektedir. Şehrin manzarası eşliğinde yemek yiyebilmeniz için genel olarak yemekhaneler yurtların en üst katında kurulmuştur. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilen yurtlarda öğrencilere porselen tabaklarda servis yapılmaktadır. Mevsim sebzeleri ile hazırlanan yemekler, öğrencilerin günlük alması gereken kalori miktarı düşünülerek hazırlanmaktadır. Odaların bulunduğu katlarda sınırsız internet hizmeti de bulunmaktadır. Böylece öğrenciler odalarının rahatlığında internette rahatça gezebilmektedir. Ayrıca kendine ait bilgisayarı olmayan öğrenciler için de bilgisayar odaları düşünülmüştür. Giysilerinizin temizlenmesi için çamaşır odaları ve kurutma makinaları vardır. Yurtların çoğu belirli günlerde giysilerinizi sizlerden alarak temizler, kurutur ve ütüledikten sonra size teslim eder. Ortak kullanım alanları da yurt personelleri tarafından rutin olarak temizlenmektedir. Güvenlik hizmetleri yurtlarda son derece önemsenmiştir. Profesyonel bir kadro ile güvenlik sağlanmakta ve yedi gün yirmi dört saat kamera sistemi ile yurt güvenliği takip edilmektedir.

Malatya’da; Akçadağ‎, Arapgir‎, Arguvan‎, Battalgazi‎, Darende‎, Doğanyol‎, Doğanşehir‎ , Hekimhan‎, Kale, Kuluncak‎, Malatya (merkez), Pütürge‎ , Yazıhan‎ ve Yeşilyurt olmak üzere toplamda on dört adet ilçe bulunmaktadır. İlçeler arasında en az nüfusa sahip olan yer 4 bin 644 kişilik nüfusu ile Pütürge İlçesi’dir. En fazla nüfusa sahip olan ilçenin ise 39 bin 666 kişilik nüfusu ile Yeşilyurt olduğu görülmektedir. Malatya’nın toplam nüfusu - 2013 adrese dayalı nüfus sayımı dikkate alındığında – 762 bin 366 olarak bilinmektedir.

Malatya, oldukça güzel eserlere sahiptir. Osmanlı mimarisini yansıtan Yusuf Ziya Paşa Bedesteni Darende İlçesinde bulunmaktadır. Bu kapalı çarşı, dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Bu tarihi yerin 2005 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanmış ve görücüye açılmıştır. Malatya’nın Arapgir ilçesinde yer alan ve aynı adı taşıyan Arapgir Kalesi ise tarihin izlerini taşımaktadır. Ne yazık ki kalenin tarihi ile ilgili çok bir bilgi bulunmamaktadır. Günümüzde ise sadece kalenin duvarları kalmıştır. Yapımında moloz taş kullanıldığı belirlenen kalenin tarihte stratejik bir öneme sahip olduğu savunulmaktadır.

Halbur tatlısı, çiğdemli sütlaç, peynir tatlısı gibi yöresel tatlıları ile bilinen Malatya, sizleri de harika bir öğrencilik hayatı yaşamanız için beklemektedir.