Malatya Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Malatya Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Malatya Kız Yurtları, Malatya Yurtları, Malatya Kız Öğrenci Yurtları

Malatya İli, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunur. 12 bin 313 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan şehir, kayısısı ile meşhurdur. Şehirde kayısı üretimi en önemli geçim kaynağını oluşturmaktadır. Ayrıca şehirde iki adet de organize sanayi bölgesi yer almaktadır.

Malatya, 2004 yılı itibariyle gelişen bir şehirdir. Gelişimine üniversitenin de etkisi vardır. Halkın yeni geçim kaynağı olarak ihtiyacı karşılayan öğrenci yurtları şehre hareket katmıştır. Şehirdeki kız öğrenci yurtları sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Yurtlarda odalar genel olarak bir, iki, üç ve dört kişilik olarak düzenlenmiştir. Odalarda tek kişilik ortopedik bazalı yataklar, iki kapılı giysi dolapları, çalışma masası, kitaplık ve masa lambası bulunmaktadır. Ayrıca bazı yurtlarda ortak kullanıma ait olan mini buzdolapları, TV, lavabo, banyo ve direkt telefon da vardır. Odaların bulunduğu katlarda wireless internet hizmeti de verilmektedir. Bilgisayarı olmayan öğrenciler de bu noktada düşünülmüştür ve internet odaları düzenlenmiştir. Yurtlar, yedi gün yirmi dört saat boyunca öğrencilere sıcak su hizmeti sağlamaktadır. Böylece kız öğrencilerin diledikleri zaman odalarının rahatlığında duş yapabilmeleri sağlanır. Doğalgazlı kalorifer sistemi ile ısıtılan yurtlarda, kantin ve yemekhane de buulnmaktadır. Kantinde öğrenci ihtiyaçları karşılanmaktadır. Yemekhanelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği servisi yapılmaktadır. Bazı yurtlar, öğrencilerin rahatlığı ve şehre alışabilmeleri için sinema salonu ve dinlenme salonu gibi yerler de düzenlemişlerdir. Günün stresini burada atarken arkadaşlarınız ile hoş vakit geçirebilirsiniz.

Malatya’da 1975 yılında kurulan İnönü Üniversitesi, şehrin tek devlet üniversitesi olma özelliği taşımaktadır. İnönü Üniversitesi’nde; Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, İletişim Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi ve Ziraat Fakültesi olmak üzere on üç adet fakülte bulunmaktadır. Ayrıca Adalet Meslek Yüksekokulu, Malatya Meslek Yüksekokulu, Arapgir Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Kale Meslek Yüksekokulu, Battalgazi Meslek Yüksekokulu, Hasırcı Meslek Yüksekokulu, Yakınca Meslek Yüksekokulu, Sürgü Meslek Yüksekokulu, Hekiman Meslek Yüksekokulu ve Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu üniversitenin diğer eğitim birimleridir. Bunların dışında üç adet yüksekokul ve dört adet de enstitü bulunmaktadır.

Malatya oldukça güzel bir şehirdir ve şehrin adını taşıyan Malatya Kalesi, görenlere tarihin izlerini anımsatır. Kalenin milattan sonra yapıldığı bilinmektedir ve zaman içinde harap olmuştur. Şehrin en güzel yerlerinden biri olan Levent Vadisi ise ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Vadideki ilginç şekiller, mağaralar ve derin uçurumlar size yeni keşiflerin imkanını sunmaktadır. Motor sporlarına tutkun olan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu güzel vadide yürüyüş yapabilir ve eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Malatya, köklü üniversitesi ve güzel yerleri ile siz değerli öğrencilerini beklemektedir.