Mardin Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Mardin Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Mardin Erkek Yurtları, Mardin Erkek Öğrenci Yurtları, Mardin Özel Yurtlar

Mardin İli; Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak ile komşudur. Şehirde hem Kara iklimi hem de Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz ayları sıcak geçen şehirde kış ayları da aksine soğuk geçmektedir. Şehirde kar yağışı çok fazla görülmemektedir. Genelde bozkırlarla dolu olan toprakları, dağ yamaçlarında yerini ormana bırakır.

Şehirde, 2007 yılında üniversitenin kurulmasından sonra yurt ihtiyacı doğmuştur. Böylece yöre halkı için yeni bir geçim kaynağı da sağlanmıştır. Öğrencilerin kalması için düzenlenen yurtlarda öğrenciler için çeşitli imkanlar sunulmaktadır. Yurt odaları genel olarak en az üç kişiliktir. Dört, beş ve altı kişiden oluşan odalar da bulmak mümkündür. Odalarda çalışma masaları ve giysi dolapları vardır. Yataklar ortopedik olarak seçilmiş ve genel olarak yer tasarrufu için ranza tipi tercih edilmiştir. Odaların bulunduğu katlarda tuvaletler vardır. Banyolar bazı yurtlarda hamam tarzı olarak düzenlenmiştir. Bazılarında ise odaların bulunduğu katlarda yer almaktadır. Sürekli olarak sıcak su verilmektedir ve öğrencilere istedikleri zaman duş alma imkanı sunulmaktadır. Katlarda aynı zamanda internet de vardır. Böylece öğrencilerin dersleri için destek alması ve sevdiği sosyal medya sitelerine diledikleri gibi erişme imkanı sağlanmıştır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yurtlar tarafından sağlanır. Aşçılar tarafından mevsim sebzeleri ile hazırlanan yemekler, öğrencilere evlerini aratmayacak kadar güzeldir. Öğrencilerin dinlenmeleri için de dinlenme odaları düzenlenmiştir. Burada güzel zaman geçirebilmeleri için tavla ve masa tenisi gibi çeşitli oyunlar da bulunmaktadır. Güvenlik hizmetleri de önemsenen yurtlarda yurt girişleri resimli kimlik kartları ile sağlanmaktadır ve ortak kullanım alanları ile yurt çevresi kameralarla takip edilmektedir.

Mardin İli’nde; Mardin Merkez, Dargeçit‎, Derik‎, Kızıltepe‎, Mazıdağı‎, Midyat‎, Nusaybin‎, Savur‎, Yeşilli‎ ve Ömerli‎ olmak üzere toplamda on adet ilçe bulunmaktadır. İlçeler arasında en az nüfusa sahip olan ilçenin 14 bin 629 kişilik nüfus ile Ömerli olduğu görülmektedir. En kalabalık nüfusa sahip olan ilçenin ise 222 bin 608 kişi ile Kızıltepe olduğu görülmektedir. 2012 yılında yapılan adrese göre nüfus sayımında şehrin toplam nüfusunun 773 bin 26 kişi olduğu belirlenmiştir.

Mardin’de okuyan öğrenciler oldukça şanslıdır. Tarihi güzellikleri ve güzel mekanları ile şehrin her bir yanı oldukça özeldir. Tarihin izlerini yansıtan Pamuk Camii, dikdörtgen bir mimariye sahiptir. Ana cadde üzerinde bulunan camiyi görmenizi öneririz. Şehirde Sakıp Sabancı’nın girişimleri ile kurulan bir de müze bulunmaktadır. Sabancı Kent Müzesi olarak bilinen bu müzede çeşitli sanatçıların eserleri sergilenmektedir. Güzel bir gün geçirmek isterseniz bu müzeyi ziyaret edebilir ve çeşitli eserleri görebilirsiniz. Şehrin güzellikleri arasında sayılan Mardin Evleri ise Güneydoğu Anadolu’nun kültürünü ve tarihini yansıtmaktadır. Tarihi olmasına rağmen sağlamlığı ile dikkat çeken evler, görülmeye değer güzelliktedir.

Mardin, tarih kokan güzellikleri ile öğrencilere unutulmaz bir üniversite hayatı yaşatacaktır.