Mardin Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Mardin Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Mardin Kız Yurtları, Mardin Yurtları, Mardin Kız Öğrenci Yurtları

İpek yolu üzerinde bulunan güzel şehir Mardin’in yüzölçümü 8 bin 858 kilometre karedir. Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Mezopotamya havzasında bulunmaktadır ve şehirde birbirinden farklı etnik gruplar bir arada yaşamaktadır.

Mardin, kız öğrenciler için kalacak birbirinden güzel öğrenci yurtları ile doludur. Yurtlarda bir, iki, üç, dört ve beş kişilik odalar bulunmaktadır. Odalarda ortopedik yataklar, çalışma masaları ve giysi dolapları yer almaktadır. Yastık, yorgan, battaniye ve nevresim takımı da yurt tarafından öğrencilere tahsis edilmektedir. Belirli periyotlarla temizliği de yapılmaktadır. Oda temizlikleri ve ortak kullanım alanları yurt görevlileri tarafından yapılmakta ve hijyen sağlanmaktadır. Tuvalet ve banyolar genellikle odaların bulunduğu katlarda yer almaktadır. Yedi gün yirmi dört saat boyunca sıcak su imkânı da öğrencilere sunulmaktadır. Bu sayede dilediğiniz zaman duş alabilirsiniz. Yurtlarda odalarda bulunan çalışma masaları dışında çalışma odaları da düzenlenmiştir. Bu çalışma odaları ferahtır ve günlük olarak temizlenmektedir. Burada dilerseniz ödevinizi yapabilir ya da sınavlarınıza hazırlanabilirsiniz. Yurtlar öğrenciler için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti de vermektedir. Öğle yemeği ihtiyacı öğrenciler tarafından genelde üniversitelerin yemekhanelerinde karşılanır. Hafta sonu olduğunda bazı yurtlar öğle yemeği de vermektedir. Yurtlar, öğrencilerin şehre alışabilmesi ve kendilerini iyi hissetmeleri için dinlenme odaları da düzenlemiştir. Bu odalarda arkadaşlarınızla sohbet edebilir ayrıca TV izleyebilirsiniz. Güvenlik hizmetleri, profesyonel güvenlik elemanları ile sağlanır ve yurt girişleri öğrenciler için düzenlenmiş olan resimli kimlik kartları ile yapılır.

Mardin’de 28 Mayıs 2007 yılında kurulmuş olan tek bir üniversite bulunmaktadır. Mardin Artuklu Üniversitesi ismi ile bilinen üniversitede; Edebiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İlahiyat Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Fen Fakültesi bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca Mardin Meslek Yüksekokulu, Midyat Meslek Yüksekokulu, Kızıltepe Meslek Yüksekokulu ve Nusaybin Meslek Yüksekokulu olmak üzere dört adet de meslek yüksekokulu vardır. Üç adet de yüksekokul bulunan Mardin Artuklu Üniversitesi’nde; Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Yaşayan Diller Enstitüsü ve Devlet Konservatuarı bulunmaktadır. Üniversite’nin en büyük özelliği ülkemizde ilk defa lisans düzeyinde Kürtçe eğitim veren akademik kuruluş olmasıdır.

Mardin, tarihi dokusu ile dikkat çeken bir şehirdir. En güzel yerlerinden biri olan Revaklı Çarşısı oldukça beğenilmektedir. Kendinizi tarihin derinliklerinde bulurken aynı zamanda şehre özel güzel hediyeler bulabilirsiniz. Ulaşımı kolay olan bu çarşının ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Burada keyifli bir zaman geçireceğinizi söylemek isterim. Mardin’de birçok manastır bulunmaktadır. Ancak bunların en dikkat çekeni hiç kuşkusuz Mor Evgin Manastırı’dır. Mimari olarak oldukça gösterişli olan bu manastır, Sümela Manastırı’na benzetilmektedir.

Mardin’de güzel kültürüne eşlik edecek, tarihi dokusu içinde harika bir öğrencilik hayatı yaşayacaksınız. Üstelik burada birçok kültürden insanlarla tanışacak ve güzel insanları ile rahat bir öğrencilik geçireceksiniz.