Muş Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Muş Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Muş Kız Yurtları, Muş Yurtları, Muş Kız Öğrenci Yurtları

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Muş İli’nin yüzölçümü 8 bin 90 kilometre karedir. Şehrin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Milattan önceki dönemlere bakıldığı zaman Urartulara bağlı Nairi ülkesi sınırları içinde olduuğ görülen şehir, 1514 yılında Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Daha sonraki dönemlerde Bitlis’ e bağlanan şehir, 1929 yılında il merkezi olmuştur.

Muş, birçok kız öğrenci yurdunu sınırlarında barındırır ve her yıl yüzlerce öğrenciyi misafir eder. Yurtlarda genel olarak tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik, dört kişilik, beş kişilik ve altı kişilik odalar bulmanız mümkündür. Yurtların genel özelliklerine bakıldığında hemen hemen hepsinde yirmi dört saat sıcak su verildiği görülmektedir. Ayrıca yine yirmi dört saat kablosuz ve sınırsız interneti de verilen hizmetler arasındadır. Odalardaki yataklar bazalı ya da ranzalı olabilmektedir. Yastık, yorgan, battaniye ve nevresim takımları yurtlar tarafından öğrencilere verilmektedir. Nevresim takımları belirli periyotlarla yıkanıp temizlendikten sonra tekrar öğrencilere iletilir. Yurtlarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği de verilmektedir. Sabah kahvaltısı oldukça zengin bir menüye sahiptir. Akşam yemekleri özel aşçılar tarafından hazırlanmakta ve öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için mevsim sebzeleri tercih edilmektedir. Çalışma odaları, öğrencilerin hem sınav dönemlerinde hem de ödev zamanlarında uygun ortamı sağlamak adına düzenlenmiştir. Rahat ve ferah olan odalar, öğrencilere oldukça güzel bir çalışma ortamı sağlamaktadır. Yurtlarda bir diğer önemsenen hizmet ise kuşkusuz güvenlik hizmetleridir. Kamera sistemleri ile donatılmış yurtların ortak kullanım alanları ve bina çevresi takip edilmektedir. Yurt girişleri öğrencilere özel olarak düzenlenmiş resimli kimlik kartları ile yapılmaktadır.

Muş’ta 2007 yılında kurulan ve “Özgür Üniversiteden Medeni Bir Dünyaya” sloganıyla eğitim hayatına hızlı bir giriş yapan Muş Alparslan Üniversitesi’nde; Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere altı adet fakülte bulunmaktadır. Sağlık Yüksekokulu, Muş Meslek Yüksekokulu ve Malazgirt Meslek Yüksekokulu ise üniversitenin diğer eğitim birimleridir. Üniversitede aynı zamanda Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü de bulunmaktadır.

Muş, gerek doğal güzellikleri gerek ise tarihi yerleri ile siz öğrencilerin keyifli vakit geçirmesine olanak sağlamaktadır. Kayalıdere Antik Kenti, gezmeniz gereken güzel yerlerden biridir. Burası eski dönemlerde Urartulara ait bir askeri yerleşim bölgesi olarak kullanılmaktaydı. Yapılan araştırmalarda burada gömülü olarak kale, şarap ve tapınakların olduğu görülmüştür. Merkeze kırk kilometre uzaklıkta olan bu yeri mutlaka görmenizi öneririz. Güzel bir hafta sonu geçirmek isterseniz eğer Haçlı Göl’ünü ziyaret edebilirsiniz. Burada sular genel olarak bulanıktır. Ayrıca tatlı su balıkları ya gölde yaşamaktadır. Özellikle de sazan olmak üzere birçok balığa burada rastlamanız mümkündür.

Muş, güzellikleri ile öğrencilerin oldukça sevdiği ve memnun kaldığı bir şehirdir. Buradan unutulmaz anılarla ayrılacak ve öğrenciliğiniz boyunca keyifli anlar geçireceksiniz.