Nevşehir Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Nevşehir Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Nevşehir Kız Yurtları, Nevşehir Yurtları, Nevşehir Kız Öğrenci Yurtları

Muşkara isimli bir köy iken Nevşehir ismini alarak şehir olan bu güzel il, İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. 5 bin 467 kilometre karelik yüzölçüme sahip olan şehir, bin iki yüz yirmi dört metrelik rakıma sahiptir. Pek çok döneme ev sahipliği yapmış olan şehrin tarhana çorbası ve patates çorbası meşhurdur.

Nevşehir’de kalabileceğiniz birçok kız öğrenci yurdu bulmanız mümkündür. Yurtlar iki, üç, dört ve altı kişilik olabilmektedir. Tek kişilik odalara sahip yurtlar da vardır. Az kişilik odalarda yataklar genel olarak bazalı seçilmiştir. Ancak sayı arttıkça yerden tasarruf edilmesi için ranza tipli yataklar kullanılmıştır. Odalarında yatak dışında çalışma masası, giysi dolabı, kitaplık, TV ve telefon bulunan yurtlar vardır. Kız yurtları genel olarak pembe renkli eşyalarla döşenmiştir. Bazı yurtlarda tuvalet ve banyo oda içinde bulunurken, bazı yurtlarda ise odaların bulunduğu katlardadır. Haftanın her günü temizlenir ve gerekli hijyen sağlanmış olur. Sıcak su hizmeti yirmi dört saat boyunca sağlanmaktadır. Yurtlar, giysilerinizin temizlenmesi ve kurutulması ayrıca ütülenmesi gibi çeşitli hizmetler de verilmiştir. Ancak bazı yurtlar bu gibi hizmetler için ek ücret talep etmektedir. Yurtlar genel olarak üniversitelere yakın konuşlandırılmıştır. Uzak olan yurtlar ise ücretsiz servis olanağı sunmuş ve öğrencilere kolaylık sağlanmıştır. Öğrencilerin kendilerini iyi hissetmeleri ve dinlenmeleri için dinlenme odaları vardır ve burada ücretsiz olarak kahve ve çay ikramı sunulmaktadır. Güvenlik hizmetleri ise son derece önemsenmiştir ve öğrencilerin yurt girişleri kimlik kartları ile yapılmaktadır.

Şehirde bulunan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. Üniversitede; Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Turizm Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere toplamda yedi adet fakülte bulunmaktadır. Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu isimli tek bir yüksekokul , bulunmaktadır. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde ayrıca Avanos Meslek Yüksekokulu, Gülşehir Meslek Yüksekokulu, Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksekokulu, İncekara Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Nevşehir Meslek Yüksekokulu ve Ürgüp Sebahat ve Erol TOKSÖZ Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere iki adet de enstitüye sahip olan üniversite, her yıl binlerce öğrenciyi mezun etmektedir.

Nevşehir, oldukça güzel bir şehirdir ve her yıl yerli yabancı birçok turistin uğrak yeridir. Gerek tarihi dönemlere ışık tutması gerek ise güzel mekanları ile dikkat çeken şehirde birçok aktiviteyi yapmanız mümkündür. Bunlardan biri de tırmanış alanlarından biri olan aynı zamanda piknik de yapılabilen Zelve Ören Yeridir. Ulaşımı kolay olan bu yerin üç vadiden oluştuğu bilinmektedir. Tarihe bakıldığında buranın Hristiyanların yaşadığı bir yerleşim alanı olduğu görülmektedir.

Nevşehir, öğrencilere her an yeni bir şey öğrenmenin keyfini yaşatabilecek ve hoş dakikalar yaşayabileceğiniz bir şehirdir.